Rozpoczęła się już rekrutacja do szkół średnich. Kandydaci mają do wyboru mają trwające cztery lata licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika oraz trzyletnie szkoły branżowe I stopnia. Uczeń może wybrać maksymalnie 3 szkoły ponadpodstawowe oraz dowolną liczbę oddziałów w wybranej przez siebie szkole. Placówki należy ułożyć wedle preferencji.
Białostoccy uczniowie do wyboru mają: 17 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia. W szkołach ponadpodstawowych Miasto Białystok przygotowało 6 657 miejsc, w tym:
- w liceach ogólnokształcących – 3 048,
- w technikach – 2 545,
- w branżowych szkołach I stopnia – 1 064.
Postępowanie rekrutacyjne w Białymstoku odbywa się z wykorzystaniem
systemu informatycznego (z wyjątkiem szkół specjalnych). Na stronie dostępne są też wszystkie aktualne informacje dotyczące naboru do szkół oraz ich oferta. Przez serwis można wypełnić wniosek (absolwenci szkół podstawowych mają na to czas do 20 czerwca do godz. 15.00.).
W rekrutacji licz się przede wszystkim liczba punktów, które uzyskał kandydat z przeliczenia wyników ósmoklasisty oraz ocen z obowiązkowych przedmiotów i osiągnięć, które zostały wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Następnie system rekrutacyjny dokonuje weryfikacji, czy uzyskane przez kandydata punkty są wystarczające, by dostać się do wybranej placówki. Jeśli tak, to system nie sprawdza czy kandydat dostałby się do dwóch pozostałych szkół zaznaczonych na liście wyboru.
Absolwenci szkół podstawowych mają w czym wybierać
W ofercie liceów ogólnokształcących są klasy ogólne, dwujęzyczne, międzynarodowe, sportowe, mistrzostwa sportowego i integracyjne. Absolwenci szkół podstawowych będą mogli podjąć naukę w klasach o takich profilach, jak: medyczny, politechniczny, prawniczy, dziennikarski, psychologiczny, ekonomiczny, humanistyczny, architektoniczny, mundurowy i innych.
Miłośnicy sportów mogą aplikować do klas o takich profilach do IV Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida (specjalność lekka atletyka/strzelectwo) IX LO Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku (specjalność: piłka nożna, siatkówka), XII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 3 Pietrasze w Białymstoku (narciarstwo biegowe/badminton), XIII Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 1 w Białymstoku (short-track), XVII Liceum Ogólnokształcącym Zespołu Szkół Rolniczych (lekkoatletyka, siatkówka, badminton, tenis stołowy), XIX Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Nr 2 (pływanie, taekwondo, strzelectwo sportowe).
Jeśli chodzi o nabór do klasy integracyjnej, to ten będzie przeprowadzany przez Liceum Ogólnokształcące Integracyjne Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.
Osoby, które chciałyby zdawać maturę międzynarodową mogą to zrobić, jeśli ukończą II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
Z kolei ci, którym marzy się praca w służbach mogą składać dokumenty do XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Ryszarda Kaczorowskiego. Szkoła prowadzi nabór do klas mundurowych: służba graniczna, służba w Policji, bezpieczeństwo narodowe, ratownictwo medyczne.
Wstępne wyniki naboru do szkół ponadpodstawowych na okres 2022/2023 zostaną ogłoszone w lipcu.