Miejsc dla wszystkich dzieci nie będzie
Na Podlasiu istnieje realne zagrożenie związane z zapewnieniem miejsc w przedszkolach wszystkim uprawnionym dzieciom. Istniejąca baza nie pomieści jednocześnie czterech pełnych roczników maluchów – informuje Najwyższa Izba Kontroli w ostatnio opublikowanym raporcie. W związku z tym zaleca, by samorządy jak najszybciej podjęły odpowiednie działania, by móc zapewnić maluchom miejsce w placówkach. Wskazuje również na potrzebę zwiększenia dostępnej bazy przedszkolnej.
Problem z miejscem w przedszkolach dotyczy dzieci 3-letnich. Te w wieku 4,5 i 6 lat muszą mieć zapewnione miejsce w placówce, aczkolwiek NIK obawia się, że i tu może być problem. Rodzice najmłodszych mogą tego oczekiwać od 2017 roku.
Miejsc dla 3-latków może zabraknąć i zabraknie przede wszystkim dlatego, że przywrócono obowiązek szkolny od 7. roku życia. W związku z tym wielu rodziców zamiast posyłać swoje 6-letnie pociechy do szkoły, zostawi je w przedszkolach.
Z rachunków wynika więc, że jeśli sześciolatki zostaną w przedszkolach, to na Podlasiu może zabraknąć miejsc dla ponad 10 tys., a w skontrolowanych gminach dla ponad 5 tys. trzylatków – obawia się NIK.
Białostockie władze zdają sobie sprawę ze skali istniejącego problemu i już jakiś czas temu podjęły odpowiednie działania, chcąc dofinansować przedszkola niepubliczne, by mogły przyjąć dzieci na takich samych zasadach jak publiczne (zobacz:
Wszystkie dzieci znajdą miejsca w przedszkolach? Tego chcą białostockie władze). Pomysł ten został jednak odrzucony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości:
Bezpłatna opieka w przedszkolach prywatnych - część radnych storpedowała pomysł.
Mimo to podlascy politycy – zdając sobie sprawę ze skali istniejącego problemu – prześcigają się w pomysłach, jak go rozwiązać. We wtorek (15.03) ma się odbyć w tej sprawie nadzwyczajna sesja. Radni ponownie rozważą, co zrobić, by miejsca w przedszkolach były dla wszystkich dzieci.
Ruszyła rekrutacja
Rekrutacja do białostockich przedszkoli potrwa od 14 do 31 marca. Wówczas rodzice mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola czy oddziału przedszkolnego. W postępowaniu rekrutacyjnym więcej punktów mogą otrzymać mali kandydaci, których rodzice oboje pracują bądź są wychowywani przez jednego z nich, który także jest zatrudniony. Pierwszeństwo mają także maluchy, których opiekunowie/opiekun pobierają nauki w trybie dziennym stacjonarnym i zadeklarują w związku z tym potrzebę zapewnianie dziecku całodziennego pobytu w przedszkolu.
Punkty są też przyznawane za kontynuowanie nauki w danej placówce oraz w przypadku, gdy przedszkole znajdzie się pierwsze na liście preferencji. 3 punkty można dostać, jeśli w danej rodzinie jest dwoje dzieci. Jeśli kandydaci uzyskali taką samą liczbę punktów a brakuje miejsc, to komisja rekrutacyjna dokonuje kwalifikacji w oparciu o ich wiek, z czego pierwszeństwo ma ten starszy. Szczegółowa rozpiska dotycząca przyznawania punktów znajduje się na stronie urzędu miasta.
5 kwietnia rozpocznie się weryfikacja przed komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do placówek, zaś 10 dni później zostanie podana do publicznej wiadomości lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Rodzice dzieci, które zostaną przyjęte, będą mieli czas od 18 do 20 kwietnia na potwierdzenie woli przyjęcia pociechy do danej placówki. 22 kwietnia przedszkola podadzą ostateczną listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Postępowanie uzupełniające rozpocznie się od 5 maja.