Aktualności

Wróć

Ruszyła budowa tunelu w Niewodnicy. Są spore utrudnienia wokół Białegostoku

2022-11-23 15:39:43
W przyszłym roku ma być gotowy nowy tunel pod torami w Niewodnicy Kościelnej. Na czas robót będą spore utrudnienia w ruchu w okolicznych miejscowościach. Trzeba wybierać objazdy.
Starostwo Powiatowe w Białymstoku
Trwa generalna przebudowa linii kolejowej E75 na odcinku Czyżew – Białystok. Właśnie ruszyły prace przy kolejnym elemencie inwestycji. Chodzi o tunel umożliwiający bezpieczny, bezkolizyjny przejazd pod torami w Niewodnicy Kościelnej pod Białymstokiem. W ramach tych prac zostanie także przebudowany fragment drogi powiatowej nr 1543B i dojazd do ul. Kolejowej. Po jednej stronie tunelu (od kościoła) powstanie rondo, zaś po drugiej - skrzyżowanie trzech dróg.

W związku z pracami, od środy (23.11) zamknięty jest przejazd kolejowo-drogowy w ciągu drogi powiatowej w Niewodnicy Kościelnej.

Wiąże się to ze sporymi utrudnieniami dla kierowców. Muszą oni korzystać z objazdu przez Trypucie. Pasażerowie komunikacji autobusowej powinni zaś pamiętać, że przystanek autobusowy linii VoyagerTrans na trasie Białystok – Turośń Kościelna przy ul. Łąkowej został tymczasowo przeniesiony na ul. Dąbrowskiego, w obrębie działki gminnej (przy czołgu). Natomiast przystanek autobusowy przy cmentarzu będzie nieczynny do czasu zamknięcia przejazdu. Piesi ciągle mogą przechodzić przez tory w miejscu prac.

Z uwagi na budowę tunelu zamknięto też sąsiedni przejazd kolejowo-drogowy w Baciutach. Powinni mieć to na uwadze kierowcy jadący z Białegostoku w stronę Wysokiego Mazowieckiego. Muszą wybierać inną trasę, np. Łapy.

Tunel ma być gotowy w 2023 r. Będą mogli poruszać się nim zarówno kierowcy samochodów, jak i piesi. Powstanie także ścieżka rowerowa. 

Prace prowadzi konsorcjum firm: Intercor, Sinohydro Corporatiot, Stecol Corporation.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl