Zdrowie

Wróć

Ruszył Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV

2012-05-31 00:00:00
Na nowej stronie internetowej www.leczhiv.pl ruszył dziś Wirtualny Punkt Pomocy dla ludzi żyjących z HIV. Bezpłatnych odpowiedzi na wysyłane mailem pytania będą tam udzielali profesjonalny edukator, psycholog i prawnik współpracujący z Fundacją Edukacji Społecznej. Nowa strona będzie jednym z nielicznych miejsc w polskim internecie przeznaczonych wyłącznie dla osób seropozytywnych.
sxc.hu
Od początku epidemii HIV w Polsce do końca lutego 2012 r. zakażenie wirusem stwierdzono w naszym kraju u ponad 15 tysięcy osób. Leki antyretrowirusowe zapobiegające przejściu HIV w groźne dla życia stadium AIDS przyjmuje nieco ponad 5 tysięcy osób. Jednak wiele osób seropozytywnych w ogóle nie kontaktuje się z lekarzami chorób zakaźnych.

Dzięki staraniom Krajowego Centrum ds. AIDS, Agendy Ministra Zdrowia, osoby zakażone HIV mają w Polsce dostęp do wszystkich najnowszych leków. Terapia jest skuteczna, bezpieczna i w 100% refundowana. Jednak osoby żyjące z wirusem często mają pytania nie dotyczące bezpośrednio samej terapii, a dotarcie do prawników lub psychologów bywa dla nich z wielu powodów trudne. I właśnie naprzeciw tym potrzebom wychodzi www.leczhiv.pl. Pytania internautów zadawane poprzez Wirtualny Punkt Pomocy na nowej stronie trafiać będą do psychologa, prawnika i edukatora Fundacji Edukacji Społecznej, którzy odpowiedzą na nie w ciągu 72 godzin od otrzymania pytania. Żeby zadać pytanie, trzeba wypełnić jedną z umieszczonych na stronie www.leczhiv.pl anonimowych ankiet - dla osób zakażonych przyjmujących oraz nieprzyjmujących leki antyretrowiruswe.

Uzyskane odpowiedzi przyczynią się do lepszego poznania potrzeb i problemów ludzi żyjących z HIV, którzy z różnych względów wciąż pozostają w cieniu. Bo 15 tysięcy zakażonych to tylko wierzchołek góry lodowej. Szacuje się, że aż 70 procent osób seropozytywnych w Polsce nie wie o swoim zakażeniu. W rzeczywistości więc około 45 tysięcy Polaków żyje z HIV. Z tej grupy tylko niewiele ponad 10 procent przyjmuje leki antyretrowirusowe. Patronem strony jest Program Pozytywnie Otwarci.
andy