Nauka

Wróć

Rusza tutoring na UwB. To szansa dla zdolnych uczniów

2022-11-09 17:28:58
Uniwersytet w Białymstoku rozpoczyna program tutorski, który jest skierowany do zdolnych uczniów z północno-wschodniej Polski.
UwB
W środę (9.11) w trakcie Forum Dyrektorów Szkół ustalono szczegóły programu tutorskiego Uczeń jako badacz, naukowiec i odkrywca, który jest skierowany do zdolnych uczniów z północno-wschodniej Polski.

- Tutoring to przede wszystkim metoda indywidualnej pracy z podopiecznym, czyli regularne, bezpośrednie spotkania, gdzie spotyka się mistrz, czyli tutor z tutee, czyli podopiecznym. Chcemy rozwijać pasje naukowo-badawcze uczniów, chcemy pokazywać im jak wyglądają badania naukowe, ale chcemy też wspierać ich w takiej umiejętności, która jest dzisiaj bardzo zapomniana: umiejętności obrony własnych poglądów. Chcemy uczyć ich wystąpień publicznych, pisania prac pisemnych, ale też pokazać specyfikę studiowania – wyjaśniała Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Do uruchomienia tego programu uczelnia szykowała się od kilku miesięcy. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie w charakterze tutorów – nauczyciele akademiccy wzięli już udział w szkoleniu. Teraz będą sprawować opiekę nad uczniami – maksymalnie dwoma, by zapewnić młodym ludziom bardzo indywidualne podejście.

W ramach projektu uczniowie będą się spotykać ze swoimi tutorami, brać udział w prowadzonych przez niego zajęciach dydaktycznych oraz korzystać z uniwersyteckiego sprzętu i księgozbioru. Później efekty swojej pracy zaprezentują w trakcie Forum Tutoringu, które odbędzie się za kilka miesięcy.

- W tym roku akademickim program ma charakter pilotażowy. Chcemy, by wystartował już w grudniu i potrwał do maja. Podczas tego pilotażowego okresu chcemy zebrać także informacje, opinie od szkół i uczniów - po to, by ewentualnie zmodyfikować nieco przyjęte teraz założenia – zapowiedziała Dorota Sawicka.

Twórcom projektu zależy przede wszystkim na tym, by w inicjatywie uczestniczyły osoby z pasją, o naukowych zainteresowaniach, a nie uczniowie z najlepszymi ocenami. Dlatego w procesie rekrutacji decydujący będzie przygotowany przez kandydata list motywacyjny i rozmowa kwalifikacyjna z nim.

18 listopada na stronie uczelni pojawi się lista proponowanych tutorów i tematów, a także formularz zgłoszeniowy i regulamin programu. Zgłoszenia uczniów będą przekazywać na uczelnię dyrektorzy szkół. Rekrutacja rozpocznie się 21 listopada i potrwa do końca tego miesiąca.

W pierwszej, pilotażowej edycji wezmą udział tutorzy z 7 jednostek Uniwersytetu w Białymstoku: Wydziału Prawa, Wydziału Fizyki, Wydziału Nauk o Edukacji, Wydziału Filologicznego, Instytutu Socjologii, a także Wydziału Biologii, na którym odbyło się listopadowe spotkanie Forum Dyrektorów Szkół.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl