Rusza nowy program opieki nad małymi dziećmi. Kto z niego skorzysta?
Przed białostockim ratuszem politycy KO zachęcali samorządy do udziału w programie Pierwszy dzienny opiekun w gminie, który ma pomóc rodzicom wrócić do pracy i wspierać rozwój najmłodszych.
Diana Rusiłowicz
Jest to bardzo ważny program, ponieważ sama jestem matką i miałam też problem z tym, aby w gminie sąsiadującej z Białymstokiem umieścić swoje małe dziecko w odpowiedniej placówce, a samej wrócić na rynek pracy. Jako kobieta uważam, że miejsc do opieki nad małym dziećmi jest za mało w całej Polsce - stwierdziła Ewa Kulikowska, wicewojewoda podlaska.
Brak placówek opieki nad dziećmi w wielu gminach
W Polsce istnieje ponad tysiąc gmin, które nie mają dostępu do żadnych publicznych ani prywatnych placówek opieki dla małych dzieci. Nowy program ma na celu zmianę tej sytuacji.
W województwie podlaskim 53 gminy wiejskie kwalifikują się do udziału w nowym programie. Marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Prokorym zachęca do wykorzystania tej okazji, podkreślając, że wspieranie rodzin i poprawa warunków na rynku pracy dla młodych rodziców to ważne zadania państwa.
Realne potrzeby gmin
Zainteresowanie gmin jest duże, ponieważ potrzeby są realne. Chociażby w gminie Kulesze Kościelne rocznie rodzi się około 30 dzieci.
- Chcieliśmy przystąpić do programu Maluch+, ale zabrakło chętnych do opieki nad dziećmi. Ten nowy program to rozwiązanie pośrednie między żłobkiem a indywidualną opieką - mówi Stefan Grodzki, wójt gminy Kulesze Kościelne.
Natomiast wójt Dobrzyniewa Dużego, Wojciech Cybulski przyznał, że otrzymuje mnóstwo telefonów z prośbą o utworzenie punktu, w którym byłaby sprawowana opieka nad najmłodszymi dziećmi.
I właśnie nowy program rządowy koalicji jest skierowany do tych gmin, w których nie ma żadnej formy opieki nad dziećmi do lat trzech, ani też nie planuje się budowy żłobków w ramach programu Aktywny Maluch.
Nowy program wsparcia dla małych gmin
„Pierwszy dzienny opiekun w gminie” to program, który umożliwia samorządom ubieganie się o dofinansowanie w wysokości 300 tysięcy złotych na dostosowanie obiektów do potrzeb najmłodszych dzieci, w tym mieszkań oraz 8 tysięcy złotych miesięcznie na pokrycie bieżących kosztów. Jak wyjaśnia Ewa Kulikowska, wicewojewoda podlaski, w takich punktach może przebywać od 5 do 8 dzieci, a każdy z nich będzie obsługiwany przez jednego opiekuna, który musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, na przykład wykształcenie pedagogiczne.
Dodała, że jest to program czasowy. Nabór wniosków trwa do 31 sierpnia, a otrzymane pieniądze z programu należy wydatkować do 31 grudnia. Rozstrzygnięcie złożonych wniosków nastąpi 13 września.
Program uzupełnia działania realizowane w ramach programu Aktywny Maluch, który zakłada stworzenie 102 tys. nowych miejsc żłobkowych w Polsce z budżetem 6,5 mld zł pochodzącym ze środków unijnych. Dodatkowe 60 mln zł zostanie przeznaczone na program opieki dziennego opiekuna.
- Bardzo się cieszę, że takie programy powstają i mam na dzieję, że będzie powstawać ich jeszcze więcej - spotkanie podsumowała Katarzyna Kisielewska-Martyniuk, białostocka radna oraz pełnomocniczka wojewody podlaskiego do spraw kobiet.
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl