Praca

Wróć

Rusza nabór do policji. Na pracę może liczyć 157 osób

2016-01-08 00:00:00
W tym roku prowadzone będą nabory do wielu jednostek policji znajdujących się na terytorium województwa podlaskiego. Sprawdzamy, jakie wymagania należy spełnić, by dostać pracę w mundurówce.
pixabay.com
Kto może liczyć na pracę w policji

Na pracę może liczyć obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (na karalność jest zwracana szczególna uwaga), korzystający z pełni praw publicznych i mający minimum średnie wykształcenie.

Za wykształcenie wyższe przyznawane są dodatkowe punkty, co zwiększa szanse na zostanie funkcjonariuszem – przykładowo magister prawa, administracji, ekonomii, bezpieczeństwa narodowego lub bezpieczeństwa wewnętrznego zdobywa 8 punktów, osoba, która skończyła studia wyższe na innym kierunku – 6 punktów, licencjat lub inżynier – 4 punkty.

Osobom, które zakończyły swoją edukację na szkole średniej, przyznawane są zaś 2 punkty.

Przyszły policjant musi też być sprawny fizycznie i psychicznie przygotowany na podporządkowanie się dyscyplinie służbowej. Mężczyźni muszą też mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zainteresowani mogą też zdobyć dodatkowe noty np. za posiadane tytułu ratownika lub ratownika medycznego (4 punkty), uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych (4 punkty), prawo jazdy kat. A lub C – (2 punkty).

Jakie dokumenty należy złożyć?

Osoby zainteresowane pracą jako funkcjonariusz policji muszą złożyć wiele dokumentów: podanie o przyjęcie adresowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku ze wskazaniem preferowanej jednostki, gdzie chciałyby pełnić służbę, wypełniony kwestionariusz osoby (do pobrania na stronie podlaskiej policji), dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, ksero świadectw pracy i służby z poprzednich miejsc zatrudnienia (jeśli takowe są) oraz książeczkę wojskową (w przypadku, gdy kandydat jest objęty ewidencją wojskową).

Jeśli kandydat spełni wszystkie powyższe wymagania, przystępuje do kilku etapów postępowania kwalifikacyjnego. Sekcja Doboru i Doskonalenia Zawodowego sprawdza zgodność złożonych dokumentów.

Później kandydaci piszą test wiedzy z funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz bezpieczeństwa publicznego, który składa się z 40 pytań. Na stronach policyjnych (i nie tylko) można znaleźć wiele przykładowych testów, które przygotują kandydatów do sprawdzianu.

Tego samego dnia, po teście, chętni do pracy w policji są oceniani pod względem sprawności fizycznej. Kandydaci muszą pokonać tor przeszkód w określonym czasie. Istotne jest też to, że nie ma możliwości poprawienia negatywnego wyniku testu.

Następnie na osoby, które pozytywnie zaliczą poprzednie etapy, czeka test psychologiczny. Kandydat zostanie skierowany na badania psychologiczne, które zostaną przeprowadzone metodą MultiSelect. Chętni do pracy odpowiedzą na kilka pytań przed komputerem i odbędą rozmowę z psychologiem.

Później jest rozmowa kwalifikacyjna. Zespół powołany przez Komendanta Wojewódzkiego Policji sprawdza, czy kandydat na policjanta potrafi skutecznie komunikować się z innymi, jaką ma postawę wobec otoczenia i motywację do pracy w służbach mundurowych. Aby zaliczyć ten etap trzeba zdobyć 36 na 60 możliwych punktów.

Następnie przeprowadzane jest postępowanie sprawdzające, które ustala, czy przyszły funkcjonariusz potrafi zachować tajemnicę i może uzyskać dostęp to tajnych informacji.

Ponad półroczne szkolenie

Kandydaci, którzy zostaną przyjęci do służby w policji, kierowani są na kurs podstawowy trwający 6,5 miesiąca. Szkolenie odbywa się w: Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkole Policji w Słupsku, Pile oraz Katowicach. Po tym czasie dana osoba rozpoczyna służbę.

Komendant Główny Policji określił limity przyjęć do służby na 2016 rok dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku:
7 marca 2016 r. – 43 osoby,
6 czerwca 2016 r. – 32 osoby,
12 września 2016 r. – 41 osób,
28 listopada 2016 r. – 41 osób.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl