Aktualności

Wróć

Rusza e-Puszcza. To szansa na poznawanie tajników Puszczy Białowieskiej

2019-03-05 16:42:22
Ruszył projekt e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych. Teraz każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej na temat życia na terenie Puszczy Białowieskiej.
pixabay.com
Specjalna platforma o Puszczy Białowieskiej

Dzięki projektowi e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych każdy będzie mógł, dzięki specjalnej platformie internetowej, oglądać dane i informacje dotyczące Puszczy Białowieskiej. Znajdą się tam m.in. trójwymiarowe skany czaszek żubrów, unikalne okazy roślin, grzybów, owadów, a także specjalistyczne mapy. Do tego atrakcją będą niewątpliwie nagrania zarejestrowane przez wideo-pułapki. Z nowej platformy będzie mógł korzystać każdy – i naukowiec, i miłośnik przyrody, i ktoś, kto chce lepiej poznać królestwo żubrów.

Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauki (IBS PAN) w Białowieży, a parterami dwie jednostki Politechniki Białostockiej: Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce (ZWL PB) oraz Centrum Komputerowych Sieci Rozległych (CKSR). Wartość projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa to prawie 8 mln zł.

- Połączenie biologicznego podejścia naszego partnera - Instytutu Biologii Ssaków - z naszym technicznym, chłodnym spojrzeniem na sprawy związane z usystematyzowaniem danych naukowych o Puszczy Białowieskiej daje konglomerat sił gwarantujący powstanie platformy, która będzie ewenementem w skali kraju. Ta platforma ma szansę stać się magnesem przyciągającym do Puszczy zarówno badaczy, jak i osoby, które przyjeżdżają tu dla turystyki - mówił rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

- Puszcza Białowieska jest obiektem unikatowym, jednym z ostatnich w Europie lasów naturalnych. Jednocześnie jest jednym z najlepiej poznanych kompleksów leśnych w Europie. Na jej temat opublikowano ponad 2 tys. artykułów naukowych, w związku z tym zgromadzono obszerne dane, które są jednak mało dostępne dla innych naukowców czy zwykłych obywateli. W Polsce i Europie wzrasta zainteresowanie zasobami przyrodniczymi, ochroną i monitorowaniem przyrody. Te informacje są chętnie wykorzystywane przez instytucje zajmujące się przyrodą. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom, z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi udostępnimy te dane jak najszerszemu kręgowi odbiorców - dodaje prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży

Dużo ciekawych informacji w jednym miejscu

Część danych, które znajdą się na platformie w ramach projektu e-Puszcza, będzie wstępnie przetwarzanych przez system informacji geograficznej. Powstaną też dwie pracownie skanowania z nowoczesnym sprzętem, m.in. skanerami 3D i mikrotomografem.

Na początku na platformie e-Puszcza dostępne będą materiały zgromadzone przez naukowców IBS PAN oraz ZWL PB, które były przez lata archiwizowane w tych instytucjach. Aczkolwiek głównym założeniem przedsięwzięcia jest też to, by upubliczniane były cenne dane, które pochodzą od osób fizycznych.

- Platforma pozwoli na zdigitalizowanie 9 tysięcy obiektów, będą to też dane genetyczne czy telemetryczne, dane o środowisku, ale przede wszystkim zeskanowane zasoby: gatunki roślin, zwierząt, owadów, grzybów. Będzie można je obejrzeć z poziomu przeglądarki na całym świecie. Co istotne, będziemy włączać także społeczeństwo w uprawianie nauki, będziemy zachęcać pasjonatów Puszczy Białowieskiej, by oni także udostępniali swoje zasoby. Ten projekt będzie otwarty do użycia w celach edukacyjnych, dla turystyki - mówi Joanna Łapińska, kierownik projektu e-Puszcza.

- To wszystko w dostępnej formie będzie otwarte dla wszystkich. Ale też pozwoli zwykłemu odbiorcy spojrzeć na to, czym my się zajmujemy - dodaje dr Ewa Zapora, prodziekan ds. nauki Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce.

- Założeniem projektu e-Puszcza jest stworzenie platformy wspierającej rozwój otwartej i nowoczesnej nauki w oparciu o rozwój otwartego oprogramowania - podkreślali wspólnie twórcy projektu

Portal e-Puszcza będzie dostępny w kilku wersjach językowych (m.in. polskim, angielskim, rosyjskim czy białoruskim).
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl