Rustykalne klimaty w nowoczesnym ogrodzie
Cząstka babcinego ogrodu, w którym spędzaliśmy beztroskie, niczym niezakłócone chwile w naszym nowoczesnym ogrodzie? To możliwe! Wystarczy, że do naszego ogrodu wprowadzimy elementy stylu rustykalnego.
Libet
Ogrody urządzone w tym stylu są bardzo charakterystyczne, ale w tradycyjnej postaci nie pasują do współczesnej architektury. Jednak odpowiednio dobrane elementy stylu rustykalnego wzbogacą przestrzeń wokół drewnianych domów oraz stylizowanych dworków.
- Klimat ogrodu rustykalnego kreują przede wszystkim kolory ciepłe, ziemiste, piaskowe - mówi Dominik Wilczyński, projektant w firmie Libet. - Bezwzględnie należy unikać jednej tonacji kolorystycznej. Dominująca rola przypada ciepłym brązom i beżom, stonowanym czerwonym i ceglastym odcieniom, w naturalny sposób przeplatanych z zielenią.
Jak w wiejskim ogrodzie
Cechą charakterystyczną ogrodu w stylu rustykalnym jest obecność wielu elementów małej architektury oraz przywiązanie do detalu. Pojawią się w nim altany, pergole, kratki, murki oraz studnie i kamienne ławeczki. Wszystko o miękkich liniach, w kształcie koła.
Do wybrukowania nawierzchni warto sięgnąć po kostki o postarzanej fakturze, o różnych rozmiarach. Przy ich układaniu zostawmy sobie swobodę tworzenia dowolnej aranżacji. Chcąc zachować klimat minionych lat nie możemy ułożyć ogrodowych alejek od tzw. linijki. W roślinności powinny przeważać pnącza oraz kwiaty o różnorodnej kolorystyce, mocno kwitnące, a także drzewa liściaste, owocowe.
Współczesny rustykalizm
Wielbiciele stylu rustykalnego, którzy chcą jednocześnie nadać swemu ogrodowi trochę współczesnego charakteru sięgają po jego unowocześnioną wersję. Zachowują tradycyjne środki pozwalające utrzymać jego specyficzną atmosferę, ale wprowadzają też nowe akcenty odświeżające ogólny wizerunek ogrodu.
- W nowym rustyku rysuje się pewne uspokajanie dekoracyjności i zwrot ku skromniejszym rozwiązaniom - mówi Dominik Wilczyński. - Wyraźnie widać odchodzenie od detalu na rzecz stosowania form o większych rozmiarach. Pojawiają się też kolory do tej pory kojarzone z innymi, nierzadko przeciwstawnymi, stylami.
Obecnie w rustykalnych aranżacjach przeważa zabawa kształtem. Tworzy się kompozycje o ciepłych barwach z domieszką odcieni szarości charakterystycznych dla minimalizmu.
Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl