Aktualności

Wróć

Rozwój lokalny w rękach społeczności

2019-09-23 15:11:36
Motorem napędowym rozwoju woj. podlaskiego są jego mieszkańcy. Lokalne społeczności wiedzą, czego potrzebują do rozwoju. W RPO na lata 2014-2020 wyodrębniono fundusze, z których korzystać mogą różne podmioty w ramach lokalnych grup działania, tworzonych przez mieszkańców.
Jak to działa?

Dwa województwa, w tym podlaskie, postawiły na Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Jest on realizowany przez lokalne grupy działania (LGD), w których skład wchodzą m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańcy. LGD tworzą lokalne strategie rozwoju, które wskazują, jakie są problemy, potencjały i potrzeby małych ojczyzn.

Na podstawie tych zdiagnozowanych w strategiach potrzeb LGD ogłaszają konkursy, w których dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Fundusze unijne mogą być przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę oraz tzw. projekty miękkie – w zależności od potrzeb społeczności.

Lokalne Grupy Działania

Na terenie woj. podlaskiego funkcjonuje obecnie 12 Lokalnych Grup Działania, które korzystają ze wsparcia RPOWP.

– Każda z Lokalnych Grup Działania działa na swoim obszarze. My działamy na obszarze dziesięciu gmin – mówi Wiceprezes Zarządu Joanna Sokólska z LGD Puszcza Knyszyńska. – W ramach RLKS wdrażamy wszystkie trzy fundusze, czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny i Europejski Fundusz Rolny. Środki są mniej więcej równomiernie rozłożone. (...) To duża ilość projektów w różnych z dziedzinach. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze start-upów, czyli projektów dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej (...), ciekawe są projekty z infrastruktury turystycznej – dodaje.

Podlaskie dzięki zaangażowaniu mieszkańców zmienia się na naszych oczach. Oto inne ciekawe przykłady.

Lipski Ośrodek Lokalnej Aktywności

W wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej powstał Lipski Ośrodek Lokalnej Aktywności. Funkcjonują tam lokalne organizacje i stowarzyszenia. Mieszkańcy korzystają z niego za darmo.

Podlaskie dba o swoją historię

Remont wnętrza zabytkowej kaplicy neoklasycystycznej w Studzienicznej to projekt, którego beneficjentem jest Parafia Rzymskokatolicka p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. Budynek odzyskał dawny blask, co pozwoli pielęgnować swoją tradycję, a jednocześnie przyczyni się do rozwoju turystycznego okolicy.

Wsparcie dla uczniów w Hajnówce

Ponad 401 tys. zł zostało przeznaczonych m.in. na warsztaty i dodatkowe zajęcia językowe, doradztwo edukacyjne, rozwój kreatywności wśród uczniów, a także zakup sprzętu komputerowego w Szkole Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum nr 1 w Hajnówce. Swoje kompetencje podnieść mogli również nauczyciele, którzy na co dzień pracują z dziećmi.

Akademia Małego Księcia w gminie Mońki

Utworzono 4 miejsca dla dzieci niepełnosprawnych. Przedszkole zostało w pełni wyposażone i dostosowane do ich potrzeb. Zorganizowano zajęcia specjalistyczne dla dzieci z niepełnosprawnością wspierające integrację sensoryczną, komunikację alternatywną, prowadzona jest arteterapia.

Gmina Szumowo zaadaptowała nowe pomieszczenia do potrzeb 100 dzieci w wieku przedszkolnym, w tym osób niepełnosprawnych.

Jeszcze więcej pomysłów

Mieszkańcy Choroszczy mogą przechadzać się po przebudowanym Rynku 11 Listopada. Wykonano m.in. nowe alejki spacerowe, fontanny, uporządkowano zieleń, zainstalowano nowe oświetlenie.

Z kolei w Krynkach odnowiono odkryty basen. Naprawiono ściany, wyremontowano schody, ławki, ułożono płytki antypoślizgowe.

Natomiast gmina Siemiatycze realizuje projekt, który zakłada wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej 10 osób, które korzystają z porad zawodowych i psychologicznych, szkoleń i staży zawodowych.

57 mln euro do dyspozycji - nabory wniosków wciąż trwają

Fundusze dla LGD w ramach RPO to w sumie aż 57 mln euro. Prowadzone dotychczas działania i projekty dotykają zróżnicowanych obszarów, wszechstronnie wspierając region. Nabory wniosków wciąż trwają, a mieszkańcy mogą się o nich dowiedzieć ze stron internetowych poszczególnych LGD oraz ze strony Regionalnego Programu Operacyjnego: https://rpo.wrotapodlasia.pl/pl/jak_skorzystac_z_programu/zobacz_ogloszenia_i_wyniki_na_1.

To szansa dla mieszkańców województwa, aby dzięki ich inicjatywie i Funduszom Europejskim małe ojczyzny stawały się piękniejsze, a lokalne społeczności zyskiwały nowe szanse i wsparcie w rozwoju!

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]