Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję nowej rzeźby
Wiadomo już, kto zostanie autorem nowej rzeźby, która stanie w ogrodzie Pałacu Branickich. Chodzi o wykonanie alegorii Wiosny.
UM Białystok
Znamy laureatów konkursu na projekt rzeźby przedstawiającej alegorię Wiosny, przeznaczonej do jednej z czterech fontann znajdujących się w Ogrodzie Branickich. Konkursowe modele miały przedstawiać żeńskie putto – postać małej dziewczynki z atrybutami bogini Flory – wiosennymi kwiatami.
Zintegrowana ze strumieniem
Celem konkursu było wybranie najlepszego projektu rzeźby z piaskowca na kamiennym postumencie. Miała ona stylistycznie korespondować z dekoracją rzeźbiarską białostockiej rezydencji i twórczo nawiązywać do stylu rzeźbiarza Jana Chryzostoma Redlera.
Sąd konkursowy wybrał najlepsze prace spośród ośmiu zgłoszeń. Pierwszą nagrodę (7 tys. zł) przyznano zespołowi autorskiemu w składzie: Lyubomir Grigorov i Czawdar Todorow za potencjał twórczy, ciekawą kompozycję zintegrowaną ze strumieniem wody, a zarazem stanowiącą centrum zespołu 16 putt i Salonu Ogrodowego.
Druga nagroda (ex aequo - po 3,5 tys. zł) trafiła do Zofii Wiecaszek i Grzegorza Kwapisiewicza (Katanga) za rokokowe upozowania dziecięcych postaci, znakomite oddanie ich anatomii, wdzięk dziewczęcych twarzyczek oraz wykorzystanie w kompozycjach kwiatowych girland. Trzeciej nagrody nie przyznano. Z kolei Adrian Kobyliński i Piotr Grzegorek otrzymali równorzędne wyróżnienia (po 1 tys. zł).
Nagrody i wyróżnienia przyznał sąd konkursowy w składzie: prof. PB Jarosław Perszko (artysta rzeźbiarz), Tomasz Rogala (autor projektu budowlanego i wykonawczego rewaloryzacji Ogrodu Branickich), ks. dr Jan Nieciecki (historyk sztuki, badacz mecenatu artystycznego Jana Klemensa Branickiego, konsultant rewaloryzacji Ogrodu Branickich), Danuta Anna Pieciul (przedstawiciel prezydenta Białegostoku).
Ogrody pięknieją
Ogród Branickich jest jednym z najlepiej zachowanych barokowych ogrodów w Europie. W 2009 roku rozpoczęła się jego kompleksowa rewaloryzacja. Prace polegały m.in. na pełnej konserwacji zabytkowego zespołu 19 kamiennych rzeźb ogrodowych. Przez ostatnie 10 lat zrekonstruowano dekorację Altany pod Orłem, 8 herm, 8 kolumn i zespół 16 kamiennych putt przedstawiających alegorie żywiołów i znaków zodiaku. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie 4 kamiennych rzeźb na postumentach, przedstawiających alegorie czterech pór roku: Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy.
Miasto wzięło się też w końcu za naprawę zniszczonej części ogrodzenia ogrodu. Dokładnie za fragment od Pawilonu Włoskiego do ul. Akademickiej. Ogłoszono przetarg na wykonanie prac w tym miejscu. Część muru, która ma być teraz remontowana, pierwotnie oddzielała pałacowy ogród od zwierzyńca danieli. Pawilon Włoski zaprojektował w XVIII w. Johann Sigmund Deybl, a odbudowano go w latach 50. minionego stulecia wg projektu Stanisława Bukowskiego. Ma on formę otwartej loggii kolumnowej w porządku rzymsko-doryckim zwieńczonym belkowaniem z attyką.
W dalszej przyszłości można się również spodziewać odnowienia Pawilonu Toskańskiego, a także zrekonstruowania Pawilonu Chińskiego. Stanąć ma on w miejscu rozebranego w 2016 roku Domku Ogrodnika.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl