Aktualności

Wróć

Rozporządzenie podpisane. Stan wyjątkowy wprowadza 7 ograniczeń [LISTA]

2021-09-02 16:01:27
Stan wyjątkowy: zakaz przebywania w niektórych miejscach, zakaz filmowania czy nagrywania, zakaz zgromadzeń. Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy polsko-białoruskiej.
- Prezydent podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Proszę pamiętać, że prezydent musiał wyważyć dwie kwestie - bezpieczeństwa granic i swobód obywatelskich społeczeństwa - przekazał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski. Dodał, że decyzja Andrzeja Dudy była podjęta również z uwagi na manewry wojskowe Rosji i Białorusi przy granicy z Polską.

Rozporządzenie jest przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

- Zgodnie z konstytucją rozporządzenie prezydenta o stanie wyjątkowym musi być poddane dyskusji i głosowaniu w parlamencie. Rozporządzenie zostało wydane na okres 30 dni, wchodzi ono z życie z dniem publikacji - wyjaśniał Błażej Spychalski.

Jakie będą ograniczenia?

Rozporządzenie wprowadza następujące rodzaje ograniczeń:

1. Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);

2. Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;

3. Obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;

4. Zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;

5. Zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;

6. Ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;

7. Ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Rozporządzenie wprowadzi obowiązek opuszczenia terenu objętego stanem wyjątkowym przez osoby, które nie są wymienione w katalogu (mieszkańców, funkcjonariuszy państwowych) do godziny 24. Specjalne pozwolenie na wjazd będzie mógł wydać komendant placówki straży granicznej.

Czemu stan wyjątkowy?

W komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta wyjaśniano: Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Wprowadzone ograniczenia prawdopodobnie spowodują to, że opinia publiczna nie dowie się, co tak naprawdę dzieje się na granicy czy np. jak straż graniczna obchodzi się z koczującymi migrantami. Nie podejdą tam bowiem aktywiści czy dziennikarze. Nie będzie można filmować i robić zdjęć. Obywatele nie uzyskają dostępu do informacji publicznej.

Po podpisaniu rozporządzenia, konferencję prasową ws. stanu wyjątkowego zwołał szef MWSiA Mariusz Kamiński.

- Problem, o którym mówimy nie dotyczy 30 osób przebywających po drugiej stronie granicy na wysokości miejscowości Usnarz Górny. To wierzchołek góry lodowej, który chciałby nam zafundować Łukaszenka - mówił. - Nie pozwolimy na to, aby Polska była kolejnym szlakiem masowego przerzucania nielegalnych imigrantów na teren Unii Europejskiej. Nie pozwolimy, żeby bezpieczeństwo naszych obywateli było narażone na szwank. Drugim powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego w tej strefie są ćwiczenia wojskowe, które odbędą się za naszą wschodnią granicą. Aktywna część manewrów prowadzonych przez armię rosyjską i białoruską rozpocznie się 10.09 i weźmie w nich udział ok. 200 tys. żołnierzy. Podczas manewrów, odbywających się przy samej wschodniej granicy Polski, będą ćwiczone między innymi scenariusze dotyczące przenikania grup dywersyjnych z terenu Polski ma teren Białorusi.

- Naszym celem jest, by przy minimalnej ingerencji w życie mieszkańców tych terenów, nasi funkcjonariusze mieli swobodę działania. Chcemy, żeby na tym terenie nie znajdowały się osoby, które nie mają żadnego uzasadnienia, żeby tam się znajdować - dodawał Kamiński.

Naszym celem jest, by przy minimalnej ingerencji w życie mieszkańców tych terenów, nasi funkcjonariusze mieli swobodę działania. Chcemy, żeby na tym terenie nie znajdowały się osoby, które nie mają żadnego uzasadnienia, żeby tam się znajdować.

Gdzie będzie obowiązywał stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy ma objąć 115 miejscowości (obrębów ewidencyjnych) z województwa podlaskiego i 68 z lubelskiego. Oto dokładna lista: Gdzie dokładnie będzie obowiązywał stan wyjątkowy?

We czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli MSWiA z przedstawicielami miejscowości, w których będzie obowiązywał stan wyjątkowy.

O wprowadzenie stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym Rada Ministrów zwróciła się do prezydenta RP już we wtorek (31.08). Spodziewano się, że stosowne rozporządzenie Andrzej Duda mógłby podpisać już w środę. Jednak przełożono to na czwartek. Nieoficjalnie mówi się, że powodem były złe konotacje historyczne z 1 września.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl