Rozpoczynasz prowadzenie własnej działalności? Pamiętaj o tym obowiązku
Od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoby, które rozpoczynają prowadzenie swojego biznesu muszą pamiętać o zarejestrowaniu konta.
ZUS
Od 2023 r. płatnicy składek muszą mieć konto na PUE ZUS. Profil jest zakładamy dla osoby fizycznej, można go założyć dla siebie bądź udzielić pełnomocnictwa innej osobie (np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego). Przedsiębiorcom prowadzącym działalność jako osoby fizyczne – system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, gdy dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).
- Aby samodzielnie założyć profil na PUE ZUS, trzeba wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE], który znajduje się na górze strony. Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, trzeba wpisać NIP i wybrać sposób rejestracji, np. za pomocą portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS. Profil PUE można też założyć korzystając z formularza rejestracji – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Podczas rejestracji za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej niektóre dane wypełniają się same, automatycznie. Podczas rejestracji za pomocą formularza należy uzupełnić zaznaczone pola i w ciągu 7 dni potwierdzić swoją tożsamości w placówce ZUS bądź podczas e-wizyty.
- Jeśli płatnik składek w ciągu 14 dni od daty powstania obowiązku opłacanie składek nie założy samodzielnie konta na PUE ZUS ani nikogo nie upoważni, ZUS - zgodnie z przepisami - zrobi to za niego. W takim przypadku trzeba dokończyć proces rejestracji. Aby móc się zalogować na swoje konto płatnika na PUE ZUS, trzeba uzyskać dane do logowania – login PUE oraz jednorazowe hasło. Taką informację można uzyskać podczas wizyty w placówce ZUS lub podczas e-wizyty (po potwierdzeniu swojej tożsamości). Następnie trzeba się zalogować do PUE ZUS, uzupełnić brakujące dane i ustawić nowe hasło - wyjaśnia rzeczniczka.
Płatnik składek może upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnika na PUE ZUS. W takim przypadku trzeba złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Można to zrobić elektronicznie lub w formie papierowej.
Jakie są korzyści z posiadania PUE ZUS?
- PUE ZUS pozwala załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Płatnicy składek mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Dzięki profilowi PUE przedsiębiorcy mają też możliwość kontrolowania stanu swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, a także mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji np. banku lub urzędu – wymienia Katarzyna Krupicka.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl