Rozpoczynają się prace przy budowie nowego oddziału szpitala klinicznego w Białymstoku
Teraz powstaje projekt i zaraz potem będą mogły ruszyć prace budowlane. Za 2 lata ma być gotowy nowy budynek białostockiego Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Znajdzie się w nim oddział psychiatryczny, którego tak bardzo u nas brakuje.
Budimex
Na działkach należących do Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w rejonie ul. Wołodyjowskiego i Skłodowskiej-Curie powstanie nowy oddział Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.
Uniwersytet Medyczny realizację inwestycji o wartości ponad 28,7 mln zł powierzył spółce Budimex. Już podpisano umowę z wykonawcą.
Nowoczesne Centrum Psychiatrii
Powierzchnia całkowita budynku zajmie ok. 5080 m², z czego ok. 3846 m² stanowić będzie powierzchnia użytkowa. Obiekt o kubaturze ok. 12 900 m³ będzie przyjmować pacjentów w każdym wieku. Na oddziale dostępnych będzie 76 łóżek: 40 przeznaczonych dla dorosłych oraz 36 dla dzieci i młodzieży.
W projekcie zbliżonym do odwróconej litery D wydzielono wewnętrzne patio. Oddział obejmie cztery kondygnacje, w tym 3 naziemne i 1 podziemną. W projekcie Centrum Psychiatrii zaplanowano budowę dwóch wejść głównych – od strony północnej do Kliniki Psychiatrii Dorosłych, a od strony południowej do Kliniki Psychiatrii Dzieci i młodzieży. Ponadto, dla karetek pogotowia zbudowane zostaną dwa podjazdy.
Oddział zostanie wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, w tym dwie windy wewnętrzne, umożliwiające sprawną komunikację na terenie obiektu.
Będzie gotowy w 2022 r.
Przedsięwzięcie prowadzone będzie w systemie projektuj i buduj. Firma przygotuje dokumentację projektową, uzyska pozwolenia na budowę i użytkowanie powstałej inwestycji oraz przeprowadzi prace wykonawcze. Planowany termin zakończenia robót to maj 2022 r.
- To dla nas duży sukces, ale też wyzwanie. Podobnie, jak w ramach budowy oddziałów klinicznych realizowanych przez nas w latach 2011-2018, w obecnym projekcie wykorzystamy wiedzę i doświadczenie, które, wierzymy, ponownie będą źródłem satysfakcjonującego efektu dla obu stron – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.
Budimex na swoim koncie ma wybudowanie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, Centrum Biologii Medycznej w Poznaniu czy rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Za projekt obiektu dydaktycznego – Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - został nagrodzony Złotą Kielnią.
Dzieci trafiają do Wrocławia czy Bydgoszczy
Podlaskie jest jednym z nielicznych województw, które nie posiada szpitalnego oddziału psychiatrii dziecięcej. Obecnie opieka nad dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami psychicznymi odbywa się przede wszystkim w oddziałach pediatrycznych województwa podlaskiego oraz na szczątkowym poziomie - w oddziałach psychiatrycznych, ale na terenie innych województw.
- Od wielu lat nie możemy się uporać z problemem dzieci, które trafiają do nas zarówno po zatruciach, jak i z różnymi problemami psychicznymi, zaburzeniami odżywiania. Korzystaliśmy do tej ze szpitali psychiatrycznych w innych województwach - narzekała rok temu dyrektor białostockiego UDSK prof. Anna Wasilewska.
Jak tłumaczyła Anna Wasilewska, z takim działaniem wiążą się i koszty, i brak zrozumienia przez rodziców - nie są zadowoleni, że ich dzieci mają być hospitalizowane w Bydgoszczy czy we Wrocławiu, gdy oni mieszkają tutaj. A hospitalizacja trwa 2, 3 a nawet 6 miesięcy.
Redakcja
24@bialystokonline.pl