Główne uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 12:30. Na miejscu byli żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Wśród uczestników byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Oprócz tego, wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców Białegostoku w różnym wieku. Na miejscu można było zauważyć osoby starsze, rodziny z dziećmi, a także młodzież.
Należy podkreślić, że wybór miejsca tegorocznych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Białymstoku jest nieprzypadkowe. To właśnie tam, 21 sierpnia 1921 roku, Józef Piłsudski został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Białegostoku. Wydarzenie to potwierdzają stare fotografie, które zachowały się do dziś.
Wydarzenie rozpoczęło się złożeniem meldunku płk. Pawłowi Lachowskiemu, czyli dowódcy Garnizonu Białystok i 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Meldunku dokonał ppłk. Łukasz Maciuszko. Płk. Paweł Lachowski oddał honory sztandarom, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z żołnierzami. Później poczet flagowy z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego dokonał podniesienie polskiej flagi na maszt i został odśpiewany hymn państwowy.
Chwila refleksji
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego stanowiły okazję do refleksji nad głębszym znaczeniem tego święta, którego istotą jest upamiętnienie triumfu Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku. To wydarzenie przypomina o odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy oraz ich roli w kształtowaniu historii narodu.
- W rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli polskiego zwycięstwa dla wolności Europy oddajemy hołd pokoleniom żołnierzy, którzy walczyli o wolność. Wspólnie dziękujemy też tym, którzy każdego dnia służą w Niepodległej. Są wśród nich żołnierze, którzy właśnie teraz strzegą polskiej granicy i jednocześnie wschodniej flanki NATO - mówi płk. Paweł Lachowski w imieniu ministra obrony narodowej RP Mariusza Błaszczaka.
Obchody Święta Wojska Polskiego w bieżącym roku stanowią również okazję do zastanowienia się nad współczesnym znaczeniem Wojska Polskiego w kontekście wydarzeń, które mają miejsce obecnie.
- Ostatnie dwa lata pokazały nam, że okupacja, inwazja, czy wojna nie są pojęciami z podręczników historii, ale dzieją się tuż za naszą wschodnią granicą. Zagrożenie znów przychodzi ze wschodu, jednak tym razem w formie imperializmu rosyjskiego, niosącego przemoc i kłamstwo. Znamy to bardzo dobrze i jako państwo musimy być sili, aby być bezpieczni - podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz.
Święto Wojska Polskiego ma także istotne znaczenie dla zachowania pamięci o naszej historii oraz utrwalania wartości związanych z narodowym dziedzictwem.
- Już stulecie dzieli nas od dramatycznych wydarzeń, które przyniosły odrodzenie Państwa Polskiego po długiej niewoli. Wydarzenia te pozostają dla nas jednak wciąż żywe i jestem przekonany, że pozostaną takie jeszcze przez wiele dziesięcioleci. Stanowią one bowiem fundament, na którym zbudowane jest nasze myślenie o ojczyźnie i obywatelskich obowiązkach - mówi prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Co jeszcze w ramach Święta Wojska Polskiego?
Oprócz głównej uroczystości, w ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego dalej można wziąć udział w wydarzeniach, które przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku. Odbywają się zarówno w placówce muzeum, a także w Parku Militarnym. W hamonogramie m.in. zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych, animacje dla rodzin z dziećmi, pokaz sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, spacer historyczny i kino plenerowe.
Więcej informacji:
Święto Wojska Polskiego w Muzeum Wojska w Białymstoku
Święto Wojska Polskiego w Parku Militarnym