Aktualności

Wróć

Rozpoczęła się kampania Podaruj im rodzinny dom promująca adopcje

2015-12-07 00:00:00
W Białymstoku, tak jak w każdym innym mieście w kraju, wciąż wiele dzieci przebywa w domach dziecka. W grudniu ruszyła kampania promująca adopcje i pokazująca, że warto przyjmować pod swój dach kolejnych członków rodziny.
Materiały organizatora
Akcję organizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, który stworzył filmik promujący ideę rodzicielstwa adopcyjnego.

- Głównym celem kampanii Podaruj im rodzinny dom jest propagowanie rodziny adopcyjnej. Zwracamy też uwagę na dzieci z obciążeniem, które nie mogą znaleźć miejsca w rodzinie. Znacznie łatwiej jest znaleźć opiekę dzieciom małym i zdrowym - informuje Katarzyna Renczyńska z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. - Przypominamy, że adopcja jest całkowitą opieką nad dzieckiem. Do rodzin adopcyjnych mogą trafić tylko te dzieci, których rodzice biologiczni są całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskie (zrzekli się jej bądź im ją odebrano) – dodaje.

Kto może adoptować dziecko?

Dziecko może adoptować nie tylko małżeństwo, ale i osoba samotna. Kandydaci na rodziców muszą mieć pełną zdolność czynności prawnych, dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego, który pozwoli na wypełnianie ról rodzicielskich oraz stabilną sytuację materialno–bytową.

Osoby chcące przysposobić nowego członka rodziny nie mogą być karane i muszą mieć kwalifikacje osobiste uzasadniające przekonanie, że będą należycie wywiązywać się z obowiązków rodziców adopcyjnych. Ważną kwestią jest też to, że pomiędzy przysposabiającymi a przysposabianym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku.

W województwie podlaskim w placówkach przebywa około 300 dzieci.

Jak wygląda proces przysposobienia dziecka?

Osoby, które zgłoszą się do Ośrodka Adopcyjnego ROPS, muszą najpierw odbyć rozmowę wstępną i złożyć komplet wymaganych dokumentów. Następnie jest przeprowadzany wywiad w miejscu zamieszkania rodziny i rozpoczyna się indywidualny proces kwalifikacyjny. Po odbyciu szkolenia przyszli rodzice otrzymują informację o sytuacji prawnej, zdrowotnej i rodzinnej dziecka. Następnie za pośrednictwem ośrodka do sądu jest składany wniosek o przysposobienie.

Ważne jest też to, że rodzice po przysposobieniu nowego członka rodziny cały czas otrzymują wsparcie i pomoc z ROPS-u.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl