Rozpoczęła się jesień
23 września przypada początek kalendarzowej jesieni, ale w tym roku jest to także początek jesieni astronomicznej. Jakiej pogody możemy się spodziewać w Białymstoku?
Malwina Witkowska
Piątek w stolicy województwa podlaskiego będzie mokry i chłodny. Synoptycy prognozują przelotne opady deszczu, którym towarzyszyć będzie duże zachmurzenie pokrywające do 90 proc. nieba. Nie zabraknie jednak chwil pełnych słońca, które poświeci przez 7 godzin. Wilgotność powietrza będzie w granicy 57 proc.
W ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie 13°C, choć odczuwalna może być nieco niższa. Noc zapowiada się na zimną - temperatura wyniesie zaledwie 1°C.
Wiatr północno-zachodni powieje ze średnią prędkością 14 km/h, w porywach do 25 km/h. Ciśnienie atmosferyczne wyniesie 1017 hPa. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
Wschód słońca nastąpił o godz. 6.14, astronomiczne południe będzie o godz. 12.19, a zachód o godz. 18.24. Z kolei księżyc wzeszedł o godz. 2.43, a zajdzie o godz. 18.08. Jest on aktualnie w fazie ubywającej.
23 września to 266. dzień roku, do końca 2022 r. pozostało 99 dni. Według kalendarza świąt nietypowych są to: Międzynarodowy Dzień Języków Migowych, Dzień Spadającego Liścia. Tego dnia imieniny obchodzą: Bogusław, Tekla, Aamnan, Andrzej, Antoni, Bernardyna, Boguchwała, Bogufała, Jan, Konstancjusz, Krzysztof, Lina, Linus, Liwiusz, Piotr, Pius, Poliksena, Wiercisław, Zofia, Pola.
Tego dnia rozpoczyna się kalendarzowa jesień, która zawsze wypada 23 września. Kalendarzowa jesień będzie tradycyjnie trwać przez trzy miesiące, czyli aż do 21 grudnia. W tym roku jesień zawita do nas w ten sam dzień, co jesień astronomiczna, której początek wyznacza z kolei zjawisko równonocy jesiennej, czyli moment, w którym słońce osiąga tzw. punkt Wagi.
Przysłowie na dziś: Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl