Biznes

Wróć

Rozliczasz się z małżonkiem? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić

2016-04-13 12:06:17
Dzięki mechanizmowi wspólnego rozliczenia podatków małżeństwa odprowadzają niższe składki. Im większa dysproporcja w dochodach małżonków, tym bardziej się to opłaca.
pixabay.com
Składając roczne zeznanie, możemy śmiało skorzystać z uprzywilejowanych form rozliczenia podatku. Jedna z nich dotyczy małżonków. Możliwość wspólnego rozliczenia to bez wątpienia spore oszczędności dla rodziny.

Do łącznego opodatkowania nie wystarczy sama chęć. Aby to zrobić, trzeba spełnić szereg warunków, jakie stworzył ustawodawca.

Wspólne rozliczenie się małżonków uregulowane jest w Ustawie o podatku dochodowym osób fizycznych. Dowiadujemy się z niej, iż wspólnota majątkowa musi trwać przez cały rok podatkowy. Oznacza to, że nowożeńcy z tej formy mogą skorzystać dopiero po pierwszej rocznicy ślubu. Rozliczać się wspólnie za 2015 r. mogą jedynie te pary, które związek małżeński zawarły najpóźniej w 2014 r. Prawo do wspólnego rozliczenia tracą również rozwodnicy oraz małżonkowie pozostający w separacji prawnej. Należy pamiętać, że w ten sposób nie rozliczą się małżeństwa posiadające intercyzę o rozdziale majątkowym.

Małżonkowie muszą udać się do właściwego urzędu skarbowego i złożyć zawiadomienie w formie pisemnej, iż za dany rok opodatkowują się łącznie. Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednie pole w PIT-37. Takie oświadczenie jest wymagane w tym samym terminie co rozliczenie podatkowe – do końca kwietnia. Gdyby jednak złożyli rozliczenia indywidualne, ale chcieliby rozliczyć się wspólnie, to należy do końca kwietnia złożyć korektę. Jeżeli przekroczą ten termin, wówczas nie mogą już skorzystać z tej opcji rozliczenia.

Zdarzają się jednak wyjątki. Dotyczą one osób, których małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub przed złożeniem PIT-u. Dla takich osób przewidziano specjalne pole, które znajduje się na początku PIT-37.

Nie można się rozliczyć w taki sposób, gdy ktoś ma przedsiębiorczego małżonka, prowadzącego działalność gospodarczą i rozliczającego się ryczałtem bądź podatkiem liniowym.

Trzeba pamiętać, iż zastosowanie wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie wyklucza skorzystania z ulgi na dzieci. Mechanizm wspólnego rozliczenia jest stosowany także w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.
Radosław Malinowski
24@bialystokonline.pl