Aktualności

Wróć

Rowerzysto, jedź bezpiecznie. Policjanci apelują o rozwagę

2019-04-29 08:44:58
Sezon rowerowy zaczął się na dobre. Na białostockich drogach i ścieżkach jest coraz więcej cyklistów. Biorąc to pod uwagę, policjanci przypominają najważniejsze przepisy dotyczące poruszania się i zwracają uwagę na kulturę jazdy użytkowników jednośladów.
KMP Białystok
Policjanci apelują o rozwagę wśród rowerzystów

W ubiegłym tygodniu doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzystów. Policjanci ustalili, że 16-latka jadąca rowerem ul. Składową w kierunku ul. Octowej rozmawiała przez telefon komórkowy. Nastolatka nie zachowała środków ostrożności i zjechała na przeciwny pas ruchu, którym poruszał się rowerem 38-latek, w efekcie zderzając się z nim. W wyniku tego zderzenia jedna osoba trafiła do szpitala.

Rowerzysta w świetle ustawy Prawo o ruchu drogowym to kierujący i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego, jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem - czytamy na stronie Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Jazda chodnikiem jest dozwolona tylko w szczególnych przypadkach:

- gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
- kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Jak informują i przypominają policjanci, rowerzysta pokonuje jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych, ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Zakazy:

- kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl