Aktualności

Wróć

Rowery opanowały Białystok. Przypominamy, jak jeździć zgodnie z prawem

2014-07-19 00:00:00
Coraz więcej białostoczan porusza się rowerami. Pogoda dopisuje, jazda jednośladem jest zdrowa i tańsza od auta, czy autobusu. Warto więc przypomnieć kilka zasad prawidłowego poruszania się rowerami.
ESD
Decydując się na podróż rowerem pamiętajmy, że musimy korzystać z drogi przeznaczonej dla rowerzystów tzw. ścieżki rowerowej. Nawet jeżeli znajduje się ona po przeciwnej stronie ulicy. W przeciwnym wypadku popełniamy wykroczenie.

- Niedawno Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał za winnego popełnienia wykroczenia z art. 97 kodeksu wykroczeń rowerzystę, który na ul. Sikorskiego w Białymstoku jechał jezdnią mimo, że wzdłuż tej ulicy umiejscowiona jest ścieżka rowerowa - mówi Ewa Dakowicz, Koordynator Biura Prasowego Sądu Rejonowego w Białymstoku.

Wprawdzie ścieżka rowerowa znajdowała się po drugiej stronie jezdni, ale stanowiła część tej samej drogi i miała wyznaczone dwa kierunki ruchu, w tym dla tego kierunku, w którym poruszał się sprawca.

Jezdnią jeździmy tylko w wyjątkowych przypadkach

- Kierujący rowerem ma prawo jechać po jezdni tylko wówczas, gdy wzdłuż niej nie ma drogi lub pasa ruchu dla rowerów - dodaje Ewa Dakowicz. - Nawet wówczas jednak obowiązany jest poruszać się po poboczu.

Dopiero w sytuacji, gdy pobocze nie nadaje się do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych, rowerzysta ma prawo poruszać się po jezdni.

Pamiętajmy, że zakazana jest jazda rowerem po chodniku. Możemy się tutaj poruszać jedynie w przypadku, gdy opiekujemy się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Wówczas musimy jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Uważaj na przejściach dla pieszych

Kolejna ważna zasada dotyczy zakazu przejeżdżania rowerem przez przejście dla pieszych. Rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Łamanie tego zakazu jest częstą przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Przejazd rowerem po przejściu dla pieszych jest dozwolony jedynie w przypadku, kiedy na przejściu dla pieszych wytyczona jest droga dla rowerów.

Pamiętajmy, że o ile na drodze rowerzyści muszą przestrzegać wielu zakazów i nakazów, o tyle na ścieżce rowerowej to właśnie oni mają największe prawa. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza. W takiej sytuacji pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl