Aktualności

Wróć

Rowerowe upamiętnienie ofiar sowieckich represji

2023-08-25 14:49:56
Już w najbliższą sobotę odbędzie się VI edycja Rowerowego Peletonu Pamięci. To wyjątkowa okazja, by oddać cześć tym, którzy cierpieli wskutek sowieckich represji.
Zofia Kondraciuk
Peleton Pamięci organizowany jest cyklicznie przez Muzeum Pamięci Sybiru, aby popularyzować aktywne poznawanie współczesnej historii Polski. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Przejazdy już odbyły się 21 sierpnia w Rydze oraz 23 sierpnia, w samą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, w Wilnie. Przed nami ostatni, białostocki przejazd.

Idee wydarzenia tłumaczy Zastępca prezydenta Miasta Białegostoku - Przemysław Tuchliński:

- W ten sposób chcemy upamiętnić wydarzenia, których finałem był 14 września 1939 roku, a pierwszym akordem było podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia.

Kolejność peletonów nie jest przypadkowa. Białystok był ostatnim dużym miastem, które znalazło się w strefie okupacji sowieckiej. Dlatego to właśnie tu odbędzie się ostatni przejazd z całego cyklu.

Co znajdziemy w programie peletonu?

Trasa peletonu przebiega ulicami miasta. Organizatorzy podkreślają, że to nie jest wyścig rowerowy, tylko przejazd upamiętniający. Zaproszeni są więc wszyscy, bez względu na poziom zaawansowania w kolarstwie. Mile widziani będą także użytkownicy rolek i hulajnóg. Nad bezpieczeństwem wyprawy czuwać będzie białostocka policja.

O atrakcjach trasy opowiada dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - Wojciech Śleszyński:

-Mamy kilka miejsc, wyjątkowych, gdzie będziemy opowiadali o naszych bohaterach. O osobach, które pełniły niezwykle ważną rolę w okresie przedwojennym, a później cierpiały w okresie okupacji.

Ponadto już od godz. 16.00 pod Teatrem Dramatycznym na wszystkich zainteresowanych, nie tylko biorących udział w przejeździe, będzie czekać wiele punktów o charakterze edukacyjnym. Będzie można tam również przygotować swój rower do przejazdu.

Dlaczego ta edycja jest tak wyjątkowa?

Jak podkreślają dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - Wojciech Śleszyński oraz kierownik działu projektów Edukacyjnych i Kulturalnych tej instytucji - Piotr Popławski, w tym roku cała historia związana z represjami powtarza się na naszych oczach. Powinniśmy zadbać o to, żeby cały świat wiedział, że to, co się dzieje obecnie w Ukrainie to nic nowego. Właśnie o tym ma przypominać peleton.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl