Biznes

Wróć

Rośnie fala likwidacji firm. Miesięcznie zamyka się średnio 16 tys.

2022-12-30 10:10:54
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy do rejestru CEIDG wpłynęło o 17,1% więcej wniosków dotyczących zamknięcia firm niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej takich przypadków odnotowano w woj. mazowieckim, a najmniej – w opolskim.
Pixabay
Od 1 stycznia do 31 października do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wpłynęło 157,7 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 17,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich ok. 134,7 tys.

Coraz więcej małych firm znika z rynku. Ma na to wpływ m.in. wysoka inflacja, drogie nośniki energii i niepewna sytuacja polityczna. Wszystkie te czynniki wskazują na to, że trend ten utrzyma się na wysokim poziomie w przyszłym roku.

Według Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2022 autorstwa PARP-u, w kraju działa 2,15 mln małych i średnich firm. Sektor MŚP stanowi przeważającą większość przedsiębiorstw w Polsce – 99,8%. Wśród nich najliczniejszą grupą są właśnie mikroprzedsiębiorstwa – 2,08 mln, tj. 96,7%. Mają one największy wkład w PKB i stanowią siłę napędową gospodarki. Zamykanie ich może oznaczać przenoszenie części działalności do szarej strefy i zwiększenie poziomu bezrobocia, a następnie – pogłębienie zaistniałego już kryzysu gospodarczego.

Patrząc na tegoroczne dane, widać, że liczba wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej była wyższa od liczby wniosków o zamknięcie firmy (263,7 tys. vs 157,7 tys.). Podobnie było w pierwszych dziesięciu miesiącach ubiegłego roku (założenie – ponad 248,7 tys., zamknięcie – 134,7 tys.).

Dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii pokazują też, ile wniosków dotyczących zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W pierwszych dziesięciu miesiącach najwięcej odnotowano ich w mazowieckim – 20,9 tys. (rok wcześniej – 18,6 tys.), śląskim – 14,1 tys. (poprzednio – 11,9 tys.), wielkopolskim – 13 tys. (11,5 tys.) i małopolskim – 12,1 tys. (10,3 tys.). Natomiast na końcu listy mamy woj. opolskie – 2,8 tys. (2,5 tys.), podlaskie – 3,6 tys. (3,1 tys.), jak również lubuskie – 3,9 tys. (rok wcześniej 3,3 tys.).

Z danych resortu wynika też, że w pierwszych 10 miesiącach do rejestru CEIDG wpłynęło 278,1 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 31,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – ponad 212,1 tys.

Według wielu ekspertów prawdziwy wysp zamykania działalności jest dopiero przed nami. Część branż, takich jak medyczna, e-commerce, gamingowa czy usługi kurierskie, radzi sobie dobrze. Najtrudniej jest w budownictwie, transporcie, handlu i gastronomii. Jednak ze względu na wzrost cen surowców właściwie żadna z branż nie może czuć się bezpiecznie.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl