Rok szkolny 2011/ 2012 wyznacza nowe kierunki kształcenia
Po dwumiesięcznych wakacjach, w szkolnych ławach zasiądą uczniowie. Tegoroczna oferta białostockich placówek oświatowych jest bogatsza pod względem ilości i rodzajów proponowanych kierunków kształcenia.
sxc.hu
Rok szkolny 2011/2012 w Białymstoku rozpocznie się w 533 placówkach oświatowych Ich liczba, w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 16 niepublicznych oddziałów. W związku z większym przyrostem naturalnym, otworzono pięć nowych oddziałów przedszkolnych: Przedszkole Samorządowe nr 5 przy ul. Sokólskiej 5, punkt przedszkolny nr 1 przy Szkole Podstawowej nr 16, przy ul. Strażackiej 25, a także Przedszkole Samorządowe nr 14 na al. Piłsudskiego 20/4 oraz Przedszkole Samorządowe nr 22 na ul. Łąkowej 17 i Przedszkole Samorządowe nr 36 na ul. Św. Mikołaja 9.
Do licznego wyboru profili szkół na każdym poziomie nauczania, doszły kolejne specjalistyczne oddziały. Są nimi: odział specjalny dla dzieci niedosłyszących w Publicznym Gimnazjum nr 4, specjalny odział klasy I dla dzieci autystycznych w Szkole Podstawowej nr 50, natomiast oddział ogólnodostępny w Przedszkolu Samorządowym nr 32 został przekształcony w oddział integracyjny.
Niesłabnącym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszą się licea ogólnokształcące. Ten typ szkoły wybrało 2/3 gimnazjalistów. Na drugim miejscu wybierane są szkoły techniczne, natomiast nastąpił duży spadek, w przypadku wyboru liceum profilowanego. Naukę będzie prowadził tylko jeden oddział z 19 uczniami.
Strzałem w dziesiątkę okazały się klasy mundurowe - 7 oddziałów w XIV LO i XVI LO. Zajęcia prowadzone są przez Straż Graniczną, funkcjonariusze są opiekunami klasy, a jak zaznaczył wiceprezydent Białegostoku, Tadeusz Arłukowicz, takie doświadczenie daje ciekawą perspektywę na karierę zawodową.
Co więcej, od roku szkolnego, b 2011/2011 będzie można zdobywać nowe zawody. Są nimi: technik - energetyk w Technikum Energetycznym, technik weterynarii w Zespole Szkół Rolniczych i opiekunka dziecięca w Centrum Kształcenia Ustawicznego.
MAG