Rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymają dodatkowe pieniądze
Prezydent RP podpisał nowelizację dwóch ustaw: o świadczeniach rodzinnych oraz o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Oboje rodzice, którzy opiekują się więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymają świadczenia.
pixabay.com
Prezydent RP podpisał nowelizacje ustaw, które od nowego roku przyznają świadczenie obojgu rodzicom opiekującym się więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem. Zmienia to zasadniczo obecną sytuację, bowiem teraz na rodzinę przysługuje jedno świadczenie, nawet jeśli dzieci z niepełnosprawnością jest więcej.
Skoro jedno i drugie z rodziców wywiązuje się ze swoich obowiązków – moralnych i prawnych – wobec ciężko chorego dziecka, a wymaga to od niego rezygnacji z zarobkowania, to każde z nich powinno w swych działaniach otrzymywać odpowiednie wsparcie państwa - możemy przeczytać w komunikacie, który pojawił się na stronie internetowej prezydenta.
Obecnie rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko z niepełnosprawnością, mogą dostać wyłącznie jedno świadczenie (świadczenie pielęgnacyjne - 1300 zł, specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł, zasiłek dla opiekuna - 520 zł), nawet jeśli oboje musieli zrezygnować z pracy. Po zmianach każdy z nich będzie mógł otrzymać pomoc finansową, gdy zrezygnuje z pracy lub jej nie podejmie.
Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zmiany dotyczą nie tylko rodziców i dzieci, ale również osób opiekujących się innymi niesamodzielnymi członkami rodziny.
Zgodnie z przepisami przejściowymi, w sprawach o specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosowane będą już nowe regulacje.
Podpisanie ustawy oznacza również wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2014 r. Wówczas podkreślono, że świadczenie pielęgnacyjne stanowi przejaw szczególnej pomocy udzielanej przez państwo rodzinom, w których są osoby niepełnosprawne, a więc znajdującym się na ogół w trudnej sytuacji społecznej, nierzadko też materialnej. Ponadto sytuacja materialna, a także życiowa i społeczna rodzin, w których niepełnosprawność dotyka więcej niż jednego dziecka, jest znacznie trudniejsza niż rodzin mających jedno dziecko niepełnosprawne (większe koszty utrzymania, leczenia, rehabilitacji i nauczania), wymaga zatem odpowiedniej regulacji prawnej.
Ustawa wchodzi w życie z 1 stycznia 2017 r.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl