Rodzice chorych dzieci będą mieli gdzie spać
Spanie na podłodze już nie wchodzi w grę. Białostocki szpital dziecięcy dostał od Fundacji Ronalda McDonalda dziesięć łóżek, z których skorzystają rodzice i opiekunowie małych pacjentów. To świetna wiadomość.
pixabay.com
Łóżka dla rodziców
W ramach projektu Łóżko dla Rodzica realizowanego przez Fundację Ronalda McDonalda Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał 10 nowoczesnych, wielofunkcyjnych łóżek oraz komplety pościeli.
Co ciekawe, meble te stanowią połączenie komfortowego fotela w ciągu dnia z wygodnym miejscem do spania w nocy. Dzięki tej kompleksowej funkcjonalności rodzice hospitalizowanych dzieci będą mieli możliwość towarzyszenia im podczas pobytu w szpitalu w dużo lepszych warunkach.
- W naszych programach chcemy przede wszystkim pomóc rodzinom w tym szczególnie trudnym okresie, wtedy kiedy muszą zmierzyć się z chorobą dziecka i jego pobytem w szpitalu. Bycie razem z dzieckiem w tych chwilach jest niezwykle ważne, pozytywnie wpływa na proces jego leczenia. Zdajemy sobie z tego doskonale sprawę, wspierając różnego typu działania w ramach fundacyjnej misji Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców poprawiające komfort pobytu najbliższych hospitalizowanych dzieci to jeden z przykładów takich działań – podkreśla Jolanta Dąbrowska, darczyńca Fundacji Ronalda McDonalda.
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku to kolejna placówka, która otrzymała wsparcie od wspomnianej organizacji. Dotychczas, dzięki wsparciu darczyńców, fundacja przekazała szpitalom łącznie 550 łóżek. W Polsce takie wyposażenie otrzymały już placówki w Warszawie, Łodzi i Koszalinie a w niedalekiej przyszłości, jak zapowiadają przedstawiciele Fundacji Ronalda McDonalda, łóżka dla rodziców trafią do jednego ze szpitali w Gdańsku.
Są jeszcze opłaty
Łóżka dla rodziców małych pacjentów to bez wątpienia dobry pomysł. Inną, i nawet jeszcze lepszą, koncepcją byłoby jednak zniesienie opłat, które muszą być wnoszone z tytułu pobytu opiekunów przy chorym dziecku (chodzi o udostępnienie przez szpital łóżka w izolatce bądź tzw. indywidualnym boksie). Obecnie na taką praktykę pobierania pieniędzy pozwala szpitalom Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Jest jednak iskierka nadziei, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie, bowiem resort zdrowia pracuje nad znowelizowaniem wspomnianych zapisów, tak żeby rodzice, którzy czuwają przy łóżkach swoich pociech nie mogli być obciążani opłatą.
Niestety nadal nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się takich zmian.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl