Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Dziś przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Jest to pierwsza w Europie i druga na świecie spisana konstytucja.
Danuta Matloch/MKiDN
Święto Narodowe 3 maja zostało ustanowione w 1919 r. Na pamiątkę uchwalonej w 1791 r. Konstytucji.
Konstytucja 3 maja wnosiła wiele nowości w ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
W okresie zaborów Polski celebrowanie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990.
Rok 2021 decyzją rządu jest rokiem Konstytucji 3 maja.
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl