IX Symfonia znana jest także jako Symfonia radości, spopularyzowana finałową kantatą do słów Ody do radości Friedricha von Schillera. Była pierwszą w historii symfonią wokalno-instrumentalną, czyli symfonią z udziałem głosu ludzkiego. Jej rękopis został wpisany w 2001 r. na listę UNESCO Pamięć Świata.
Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz połączone siły Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku oraz Chóru Politechniki Białostockiej poprowadzi Paweł Kotla. Usłyszymy solistów: Annę Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, Ewę Marciniec - alt, Przemysława Borysa - tenor i Wojciecha Gierlacha - bas.
Ludwig van Beethoven to kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
Urodzony w Bonn, na terenie dzisiejszych Niemiec, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie rychło uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Mimo że około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia swoich dzieł, nawet w okresie całkowitej głuchoty.
W historii muzyki stanowi centralną postać pogranicza klasycyzmu i romantyzmu. Jego twórczość wytyczyła kierunek rozwoju muzyki na cały XIX w. Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, choć równie przełomowe było znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, przede wszystkim kwartetów smyczkowych. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy, wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia, heroizmu, zmagań z losem oraz radości i powszechnego braterstwa.
Koncert odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 w sali przy ul. Podleśnej 2. Patronujemy wydarzeniu.
Wygraj zaproszenie:
Konkurs
Szczegóły:
Koncert z okazji 190. rocznicy śmierci Ludwiga van Beethovena