Aktualności

Wróć

Rocznica ostatecznej likwidacji białostockiego getta. Przywołają tragiczne wspomnienia

2016-08-21 07:59:33
73 lata temu hitlerowcy dokonali ostatecznej likwidacji białostockiego getta. Zryw powstańczy, który w nim wybuchł, był jedyną, oprócz powstania w Warszawie, zorganizowaną próbą stawienia oporu oprawcom przez polskich Żydów.
Ewelina Sadowska-Dubicka
16 sierpnia 1943 r., w odpowiedzi na rozpoczęcie przez hitlerowskich okupantów akcji likwidacyjnej, wybuchło powstanie w getcie białostockim. Powstańcy pod dowództwem Mordechaja Tenenbauma i Daniela Moszkowicza mieli zamiar zrobić wyłom w murze przy ul. Smolnej, skąd prowadziła najkrótsza droga ucieczki do Puszczy Knyszyńskiej.

Plan się nie powiódł, a zryw, choć opór powstańców utrzymywał się do samego końca, został krwawo stłumiony.

Ostateczną likwidację getta zakończono 20 sierpnia. W jej wyniku około 30 tys. Żydów zostało wysłanych do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie. Po zagładzie, z blisko 50 tys. białostoczan wyznania mojżeszowego, przeżyło około 1 tys.

Tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat będą upamiętnione w niedzielę (21.08). O godz. 15.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma (przy ul. Żabiej) zostaną złożone kwiaty i odczytane fragmenty wspomnień powstańców, które Rafael Rajzner, naoczny świadek zagłady i Henry R. Lew opublikowali w książce Losy nieopowiedziane. Zagłada Żydów białostockich 1939-1945. Przed spotkaniem będzie rozdawany bezpłatny egzemplarz Kuriera powstańczego.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl