Aktualności

Wróć

Rocznica ataku ZSRR na Polskę. Obchody w Białymstoku

2013-09-17 00:00:00
We wtorek (17.09) odbędą się w Białymstoku uroczystości związane z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r.
Urząd Miejski w Białymstoku
Główne obchody rozpoczną się o godz. 12.00 na cmentarzu wojennym przy ul. 11 Listopada. W asyście pocztów sztandarowych, przy obelisku, przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty i zapalą znicze.

Obchodom towarzyszyć będzie kilka pomniejszych wydarzeń. Instytut Pamięci Narodowej na placu przed kościołem św. Ducha przy ul. Sybiraków otworzy ekspozycję Sowiecka agresja 17 IX 1939 na ziemiach Polski północno-wschodniej. W Muzeum Wojska o godz. 13.00 będzie można wysłuchać wykładu Pawła Kalisza Sowiecka agresja. Z kolei w Archiwum i Muzeum Diecezjalnym przy ul. Warszawskiej o godz. 16.30 odbędzie się projekcja filmu Liczył się tylko honor w reżyserii Eugeniusza Szpakowskiego. Poprzedzi ją prelekcja dr. Jana Milewskiego dotycząca agresji sowieckiej.

Atak radziecki na Polskę był wynikiem tajnego, niemiecko-radzieckiego paktu, tzw. Ribbentrop-Mołotow. Podpisany w sierpniu 1939 r. dokument zobowiązywał do wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium Polski, gdyby Niemcy byli z nią w stanie wojny.

Jako powód ataku na Polskę ZSRR oficjalnie podawał rozpad państwa i ucieczkę rządu (choć stało się to dopiero po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej) oraz konieczność ochrony mienia i życia zamieszkujących na wschodzie RP Ukraińców i Białorusinów. ZSRR uznał wszystkie pokojowe układy z Polską za nieobowiązujące, bo zawarte z nieistniejącym państwem.

Wkroczenie Armii Czerwonej oznaczało, że Polska atakowana jest z dwóch stron: od 1 września przez Niemców, a od 17 września także przez Sowietów.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl