Rewolucja w Kodeksie Pracy. Koniec z samowolką pracodawców ws. umów na czas określony
33 miesiące – to maksymalny okres, na jaki mogą być zawierane umowy o pracę na czas określony. A to tylko jedna z istotnych zmian w prawie pracy, które nastąpią wraz z dniem 22 lutego.
pixabay.com
Najważniejsza nowelizacja od lat
Umowy o pracę na czas określony, okres, na jaki mogą zostać zawarte, a także zasady ich wypowiadania – już niebawem nastąpią znaczące zmiany. 22 lutego wchodzi w życie jedna z najważniejszych nowelizacji Kodeksu Pracy od lat. Nowe przepisy zakładają m.in. możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny, istotne zmiany w wydawaniu świadectw pracy czy też zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Co ważne, przewidywane zapisy będą dotyczyły również trwających już stosunków pracy, które nie zostaną zakończone przed wprowadzeniem nowelizacji.
Przekroczenie limitu
Nowelizacja zakłada, że maksymalna liczba umów zawieranych na czas określony nie może przekraczać trzech w ciągu trzydziestu trzech miesięcy (do tego okresu nie wlicza się czasu pracy na okres próbny). Skutkiem przekroczenia przewidywanego limitu będzie uznanie kolejnej umowy terminowej za bezterminową umowę o pracę. Warto jednak odnotować, że przerwa, nawet kilkumiesięczna, w zatrudnieniu pracownika nie będzie skutkowała przekształceniem umowy na czas określony w umowę bezterminową.
Co z wypowiedzeniem?
Zrównanie okresów wypowiedzenia terminowych i bezterminowych umów o pracę – to kolejna znacząca zmiana, która nastąpi już w lutym. Wraz z nowelizacją ustawy każda ze stron będzie mogła wypowiedzieć terminową umowę o pracę bez względu na okres, na jaki została ona zawarta.
Bez zmian pozostaje zapis o tym, że pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas określony, nie będzie miał obowiązku informować go o przyczynie podjęcia takiej decyzji.
O okresie wypowiedzenia umów zawieranych na czas określony będzie decydował okres zatrudnienia. I tak, będą to dwa tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, miesiąc – jeśli co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące, jeśli zatrudnienie obejmowało co najmniej 3 lata.
Nie tylko umowy o pracę
Zmiany dotyczące umów terminowych to kolejne tegoroczne modyfikacje w Kodeksie Pracy, po wprowadzeniu w życie nowych przepisów związanych z rozszerzeniem uprawnień rodzicielskich z początkiem stycznia bieżącego roku. Znowelizowane przepisy sprecyzowały wtedy m.in. korzystanie z części urlopu macierzyńskiego przez pracowników będących członkami najbliższej rodziny (poza ojcem i matką dziecka), a także korzystanie z zasiłków przez ojców i członków najbliższej rodziny.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl