Renta socjalna będzie wyższa. To powód do radości dla wielu osób
Od soboty (1.09) wzrosła renta socjalna. To ważna informacja dla prawie 6 tys. mieszkańców naszego regionu.
pixabay.com
Od września renta socjalna pójdzie w górę
Od września renta socjalna została podwyższona 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wzrośnie więc z 865,03 zł do 1.029,80 zł. Otrzymają ją osoby pełnoletnie, które są całkowicie niezdolne do pracy z powodu niesprawności organizmu (do której doszło przed 18 rokiem życia lub przed 25. rokiem życia w przypadku uczniów i studentów). W naszym regionie na podwyżkę może liczyć prawie 6 tys. osób.
- Rentę socjalną mogą otrzymać osoby, które stały całkowicie niezdolne do pracy przed wejściem na rynek pracy. Świadczenia te są finansowane w całości z budżetu państwa i są wyrazem troski państwa o osoby nieposiadające zdolności do jakiejkolwiek pracy - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Kto może dostać pieniądze?
Świadczenie nie zostanie przyznane osobie, która pobiera emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, inwalidzką lub strukturalną, świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, uposażenie dla osób w stanie spoczynku, rentę z zagranicy bądź nieruchomość rolną o powierzchni użytków rolnych większą niż 5 hektarów.
- Renty socjalnej nie może też otrzymywać osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności. Aresztant lub więzień może jedynie wyjątkowo wnioskować o kontynuowanie wypłat renty – przypomina Krupicka.
Jeśli osoba pobiera rentę rodzinną i socjalną - to łączna wysokość obu świadczeń nie może przekroczyć 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli kwota renty rodzinnej będzie zaś większa niż owe 200%, to renta socjalna nie będzie przysługiwała.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl