Rekwizyty z Trylogii w Operze. To efekt współpracy z gminą Mielnik
Oryginalne kostiumy i broń m.in. z filmu Ogniem i mieczem będzie można oglądać w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. W sumie zostanie udostępnionych około 300 rekwizytów.
A.D.
Dziś w otoczeniu dekoracji z opery Straszny dwór - dokładnie fragmentu Dworku Braci - oraz rekwizytów przywiezionych z Mielnika podpisano w tej sprawie umowę.
- Wszystkich tych kostiumów będzie można dotknąć, chwycić za szablę. Wszystko będzie na wyciągnięcie ręki - zapewniał Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki.
Ożywić historię
Ekspozycja będzie prezentowana od momentu inauguracji nowego gmachu Opery, czyli od 28 września do 15 grudnia. Zgromadzonych na niej zostanie około 300 rekwizytów, m.in. kostiumy, miecze, szable, łuki, husarskie pióropusze. Wszystko na łączną kwotę ponad 100 tys. zł.
Rekwizyty z sienkiewiczowskiej Trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana trafiły do Mielnika w lutym. Ma to związek z utworzeniem Parku Historycznego Trylogia, który będzie ukazywał realia życia w XVII-wiecznej Polsce.
Już wkrótce oryginalne filmowe rekwizyty będzie można oglądać w białostockiej placówce. I co ważne - każdego będzie można dotknąć. Wystawa towarzyszy premierze opery Straszny dwór, która zainauguruje pierwszy sezon w nowym gmachu OiFP. Eksponaty ukazujące ziemiańskie tradycje, sarmacką pasję do polowań i koni oraz szlachecką filozofię życia zostały wypożyczone też z kilku innych placówek: Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Diecezjalnego im. Jana Pawła II w Drohiczynie, Muzeum Rolnictwa im. ks. Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Woli Okrzejskiej. Drugą premierą przygotowaną na inaugurację jest musical Korczak, entuzjastycznie przyjęty w byłym obozie zagłady Sachsenhausen.
Straszny dwór w plenerze
Adam Tobota, wójt Mielnika nie krył zadowolenia, że jego gmina może włączyć się w życie OiFP. - Nie gromadzimy tych eksponatów dla celów muzealnych. Ważne, by spełniały swoją edukacyjną rolę - podkreślał.
Wiadomo też, że na początku sierpnia przyszłego roku opera Straszny dwór będzie miała swoją plenerową premierę. Odbędzie się ona właśnie w Mielniku.
Dyrektor Skolmowski zdradził, że prowadzą także rozmowy z innymi gminami.
- Chcemy wyruszyć w turnee ze Strasznym dworem po województwie - do Ciechanowca i zamku w Tykocinie - zapowiada Roberto Skolmowski. - Z kolei musical Korczak zostanie zaprezentowany w Orli.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl