Rekrutacja na studia. Sprawdź, na jakich kierunkach są jeszcze wolne miejsca
Tegoroczni maturzyści, którzy nie dostali się na wybrane przez siebie kierunki studiów, mogą jeszcze próbować sił w rekrutacji uzupełniającej. Tylko Uniwersytet w Białymstoku dysponuje jeszcze 700 wolnymi miejscami, m.in. na filologiach czy informatyce.
MC
Lata, kiedy maturzyści żyli w strachu, że ze średnimi wynikami matur nie dostaną się na żadne studia, już dawno za nami. W dobie niżu demograficznego niemal wszystkie uczelnie prowadzą nabory uzupełniające.
Tylko na Uniwersytecie w Białymstoku, po pierwszym etapie rekrutacji na studia dzienne zostało jeszcze ok. 700 wolnych miejsc.
- Na tych kierunkach i specjalnościach, na których nie został wyczerpany limit miejsc, za kilka dni ruszy rekrutacja uzupełniająca - informuje Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy uczelni.
A jest spośród czego wybierać. W najbliższy piątek (1.08) na UwB rusza nabór dodatkowy na takich kierunkach, jak: biologia, chemia, ochrona środowiska, przyroda, fizyka, informatyka, informatyka i ekonometria, matematyka, historia, filozofia, studia wschodnie, socjologia, stosunki międzynarodowe, międzynarodowe stosunki gospodarcze, filologia polska, kulturoznawstwo, pedagogika oraz praca socjalna. Są jeszcze także wolne miejsca na filologiach obcych, w tym m.in. angielskiej z rosyjskim, francuskiej z hiszpańskim czy rosyjskiej z angielskim.
- Za kilka dni będzie wiadomo, na jakie kierunki studiów stacjonarnych drugiego stopnia zostanie ogłoszony dodatkowy nabór. Tu rejestracja też ruszy 1 sierpnia - dodaje Dziedzik.
Zarówno na studia zaoczne, jak i na dzienne, na których prowadzony jest nabór dodatkowy, będzie można rejestrować się do połowy września.
Chociaż na Uniwersytecie na większości kierunków są jeszcze wolne miejsce, to są też takie, na które było więcej chętnych, aniżeli uczelnia może przyjąć.
- W pierwszej turze nabór został zamknięty na administracji, bezpieczeństwie narodowym, ekonomii, kierunku ekonomiczno-prawnym, kryminologii, prawie i zarządzaniu, a także na 3 specjalnościach na kierunku filologia: filologii angielskiej, języku angielskim stosowanym z hiszpańskim oraz języku francuskim (od podstaw) z angielskim - profil tłumaczeniowy. Na nich chętnych było dużo więcej niż miejsc. Najwięcej na prawie - blisko 699 kandydatów, kryminologii – 626 oraz ekonomii – 571. Największa konkurencja była na kryminologii, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 12 kandydatów - opisuje rzecznik.
Ci, którzy chcieliby studiować na kierunkach prowadzonych w językach obcych, także mają jeszcze czas na rejestrację - zakończy się ona dopiero 18 sierpnia. Do wyboru są m.in. International Economic Relations, English Philology, Medical Physics, Pedagogy - Creativity, Art, Media czy Computer Science.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl