Studia są podzielone na 2 etapy
Nowym kierunkiem studiów podyplomowych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej jest Cyberbezpieczeństwo. Pierwsze zajęcia rozpoczną się już na przełomie lutego oraz marca 2020 roku. Słuchaczem może stać się osoba, która ukończyła studia co najmniej na poziomie inżynierskim/licencjackim. Naturalnymi kandydatami są absolwenci studiów z dyscypliny informatyki technicznej i telekomunikacji oraz informatyki. Mile widziana jest też umiejętność programowania w dowolnym języku.
Zgłoszenia należy składać w Biurze Studiów Podyplomowych na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
Cyberbezpieczeństwo jest dziedziną interdyscyplinarną wymagającą elastycznych ekspertów posiadających ugruntowaną wiedzę między innymi z zakresu: bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych, kryptografii, bieżących przepisów prawnych oraz posiadających wysokie kompetencje społeczne i komunikacyjne. Zajęcia obejmują zagadnienia techniczne, prawne i organizacyjne, związane z zabezpieczaniem danych i ochroną przed zagrożeniami komputerowymi.
Studia składają się z dwóch etapów. Pierwszy o specjalności Administrator Bezpieczeństwa Sieci trwa 2 semestry. Po jego ukończeniu studia mogą być kontynuowane na 1-semestralnych specjalnościach: Analityk Bezpieczeństwa Teleinformatycznego oraz Inżynier Bezpieczeństwa Sieci. Na specjalności Analityk Bezpieczeństwa Teleinformatycznego będą prowadzone np. zajęcia z kryminalistyki cyfrowej oraz zarządzania incydentami cyberbezpieczeństwa. Natomiast na specjalności Inżynier Bezpieczeństwa Sieci słuchacze będą uczyć się zaawansowanej kryptografii oraz przeprowadzania testów penetracyjnych.
Program nauczania studiów podyplomowych Cyberbezpieczeństwo jest dostosowany do wymagań współczesności oraz kształtujących ją norm i trendów związanych z bezpieczeństwem informacji oraz systemów i sieci informatycznych.
Jakie kompetencje zyskuje absolwent?
Absolwent - po ukończeniu specjalności Administrator Bezpieczeństwa Sieci - posiada między innymi:
- wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie ochrony i zabezpieczania danych oraz systemów i sieci komputerowych,
- niezbędne przygotowanie do pracy na stanowiskach związanych z ochroną danych cyfrowych i zabezpieczaniem systemów informatycznych,
- umiejętności z zakresu ochrony i bezpiecznego przetwarzania danych w formie cyfrowej, zabezpieczania sieci i systemów komputerowych, wykrywania nieautoryzowanego dostępu do chronionych danych,
- wiedzę w zakresie współczesnych technik zabezpieczania danych w formie cyfrowej, prawnych aspektów ochrony danych,
- umiejętności w zakresie stosowania współczesnych metod i środków zabezpieczania danych w formie cyfrowej oraz systemów do ich przetwarzania, przechowywania i transmisji.
Absolwent specjalności Analityk Bezpieczeństwa Teleinformatycznego uzyskuje dodatkowe kompetencje z zakresu:
- kryminalistyki cyfrowej,
- zarządzania incydentami,
- analizy podatności,
- zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych,
- analizy ogólnodostępnych źródeł informacji,
- zaawansowanych protokołów sieciowych.
Absolwent specjalności Inżynier Bezpieczeństwa Sieci uzyskuje jeszcze kompetencje z zakresu:
- przeprowadzania testów penetracyjnych,
- konfiguracji systemów IDS/IPS,
- technik sprawdzających poziom bezpieczeństwa systemów informatycznych,
- zaawansowanych protokołów sieciowych,
- zaawansowanych algorytmów kryptograficznych,
- proponowania rozwiązań technologicznych z obszaru bezpieczeństwa adekwatnych do istniejących potrzeb,
- administracji systemami Windows Serwer,
- zaawansowanej konfiguracji systemu Linux na poziomie LPIC-2.
Kto został partnerem nowych studiów?
Program studiów podyplomowych Cybepieczeństwo został przygotowany we współpracy z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) na podstawie umowy zawartej z Politechniką Białostocką.
Zgodnie z nią część zajęć będzie realizowana przez pracowników wydelegowanych przez NASK. Będą one odbywać się głównie na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej, przy czym jeden ze zjazdów może zostać zorganizowany w siedzibie NASK w Warszawie przy ul. Kolska 12. Ważną informacją jest to, iż koszt dojazdu pokrywa słuchacz we własnym zakresie.
Trwa również rekrutacja na drugi, nowy kierunek studiów podyplomowych na Politechnice Białostockiej. Mowa o Robotyzacji procesów przemysłowych. Zajęcia rozpoczną się już 6 marca 2020 roku. O szczegółach można przeczytaj tutaj:
Nowy kierunek studiów podyplomowych. Trwa rekrutacja.