Biznes

Wróć

Rekordzistka z Podlasia zadłużyła się na ponad 995 tys. zł

2014-03-06 00:00:00
Jak się okazuje, Podlasianki nie są wcale takie rozrzutne i w porównaniu do mieszkanek innych województw - zadłużają się najmniej.
KRD
W bazie danych Krajowego Rejestru Długów znajdują się informacje na temat prawie 700 tysięcy zadłużonych kobiet i ponad miliona mężczyzn.
- To spora różnica, ale nie byłbym skłonny wnioskować na tej podstawie, że kobiety nie lubią się zapożyczać i są o wiele bardziej ostrożne w swoich decyzjach finansowych. W naszym społeczeństwie wciąż jeszcze umowy najczęściej podpisują mężczyźni, stąd ich liczniejsza reprezentacja w bazie dłużników – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

41% Polek przepytanych przez IMAS International na zlecenie KRD odpowiedziało, że woli oszczędzać i kupić coś za własne fundusze, niż pożyczać pieniądze. Mężczyźni z kolei o wiele częściej niż kobiety zgadzali się z twierdzeniem, że kredyty są czymś naturalnym. Deklaracje unikania długów złożyła ponad połowa z badanych Polek.

Jednocześnie, jak wskazuje to samo badanie, kobiety są minimalnie bardziej skłonne do brania pożyczek, niż mężczyźni.
- Panie zapożyczają się głównie w bankach, ale korzystają też z finansowego wsparcia swoich rodzin i znajomych. Wśród miejsc, z których pożyczają pieniądze są również SKOK-i oraz firmy pożyczkowe. Z tych ostatnich kobiety korzystają nieco częściej, niż mężczyźni – wyjaśnia Adam Łącki.

Na jaką kwotę zadłużyła się rekordzistka z Podlasia?

Okazuje się, że Podlasianki zadłużają się najmniej w porównaniu z mieszkankami pozostałych województw - liczba dłużniczek wynosi jedynie 1,97%. Najwięcej zapożyczonych kobiet znajdziemy natomiast w województwie mazowieckim - 15,9%. Na drugim miejscu pod względem zadłużenia są Ślązaczki - 14,78%, niedaleko za nimi plasują się mieszkanki Dolnego Śląska - 8,84%.

Średnie zadłużenie konsumenta notowane w bazie danych Krajowego Rejestru Długów to około 7 tys. złotych. W przypadku kobiet-dłużniczek jest to dużo mniej, bo 5,4 tysiąca złotych. W porównaniu z tą kwotą, średni dług Podlasianek jest stosunkowo niski - wynosi 4,9 tys. zł.

W naszym województwie najczęściej zadłużają się panie w wieku 26-35 lat. Najwięcej dłużniczek, bo aż 16%, pochodzi z Białegostoku, następnie kolejno z Suwałk, Łomży i Augustowa.

Najbardziej zadłużona Podlasianka , której zobowiązania zostały zanotowane w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, ma 57 lat i urodziła się pod znakiem Bliźniąt. Swoim wierzycielom jest winna prawie 995 tys. zł.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl