Rekordowe wyniki podlaskiej spółdzielni. Są liczone w miliardach
W trakcie ostatniego zebrania przedstawicieli Mlekpolu zarząd uzyskał absolutorium za dotychczasowe działania. Głosowało 45 delegatów, którzy potwierdzili swoje zaufanie odnośnie rozwoju jednej z czołowych spółdzielni mleczarskich w kraju.
Mlekpol
Miniony rok był dla Mlekpolu czasem licznych sukcesów i dynamicznego rozwoju Stabilna sytuacja finansowa firmy pozwala na kolejne inwestycje i konkurencyjne ceny skupu mleka. To wszystko sprawia, że umacnia się pozycja rynkowa marki.
W 2024 roku Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol osiągnęła poziom skupu – aż 2 miliardy litrów mleka, co stanowi 16 proc. całkowitego krajowego wolumenu. W Podlaskiem udział ten wynosi aż 43 proc. Jaka była średnia cena wypłacana dostawcom? Wyniosła 2,31 zł brutto za litr, czyli o 8 groszy więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej surowca zostało przewiezionego do zakładu w Grajewie, bo aż 30 proc. ogółu. Sporo trafiło też do zakładów w Zambrowie, Mrągowie i Bydgoszczy. Jak podkreśla spółdzielnia, dynamiczny wzrost zanotował zakład w Łodzi, który w porównaniu z rokiem 2023 podwoił wolumen skupu.
- Mimo trudności osiągnęliśmy korzystny wynik finansowy. Obroty wyniosły ponad 7 miliardów złotych, z dynamiką wzrostu na poziomie 6 procent, co zbliża nas do rekordowego 2022 roku – mówił prezes Tadeusz Mroczkowski.
Środki, które zostały dotychczas zgromadzone, pozwalają Mlekpolowi bezpiecznie funkcjonować i oferować wyższe ceny za mleko.
- Wyniki świadczą, że rok 2024 był dla SM Mlekpol bardzo pomyślny. Wszystkie osiągnięcia mogły się zmaterializować dzięki działalności i ciężkiej pracy naszych członków. Rada Nadzorcza w 2024 roku zorganizowała 12 posiedzeń i podjęła 53 uchwały, które miały pozytywny wpływ na działalność Spółdzielni. Najważniejsza jest zachowanie płynności finansowej – powiedział Jan Zawadzki, przewodniczący Rady Nadzorczej.
W tym roku podlaska spółdzielnia planuje zbudowanie centrum logistycznego w Grajewie. Z kolei w Suwałkach ma zostać uruchomiona nowa linia do produkcji mozzarelli. Oprócz tego, firma ma w planach dalszą automatyzację procesów i wdrażania sztucznej inteligencji. Ma to być odpowiedź na coraz wyższe koszty pracownicze oraz cyfryzację i raportowanie ESG.
Aktualnie Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol prowadzi produkcję w dwunastu zakładach przetwórczych. Dba też o rozwój kilkunastu cenionych marek, w tym marki Łaciate, która w 2015 oku obchodzi swoje 30-lecie.
JK
24@bialystokonline.pl