Rekordowe wsparcie dla białostockiego szpitala. Placówka dostanie 107 mln zł
Białostockie Centrum Onkologii otrzymało gigantyczne pieniądze. Na co zostaną przeznaczone? Lista planowanych inwestycji jest długa
BCO
BCO dostało pond 107 mln zł. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) i będą wydawane na nowoczesną diagnostykę i leczenie nowotworów. Szpital już podpisał umowę.
– Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie człowieka. Cieszę się, że mądra polityka rządu Donalda Tuska sprawia, że tak duże środki trafiają do województwa podlaskiego. To pieniądze na leczenie mieszkańców naszego regionu i nie tylko – podkreślał podczas konferencji prasowej w BCO wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.
Inwestycje, które zostaną zrealizowane dzięki otrzymanym środkom
Dzięki otrzymanym środkom zaplanowano szereg działań, które kompleksowo unowocześnią infrastrukturę i wyposażenie szpitala:
- Rozbudowa Pracowni Endoskopii – powstanie nowoczesna, w pełni wyposażona jednostka z trzema salami zabiegowymi, komfortową poczekalnią, myjniami endoskopów, pomieszczeniami dla personelu oraz udogodnieniami dla pacjentów z niepełnosprawnościami.
- Utworzenie Pracowni Genetyki – wyposażenie w zaawansowany sprzęt do diagnostyki genetycznej i molekularnej, co umożliwi prowadzenie kompleksowej, interdyscyplinarnej diagnostyki na miejscu.
- Zakup cyfrowego skanera histopatologicznego – przyspieszenie analiz, zdalna konsultacja wyników, archiwizacja cyfrowa i lepsza jakość pracy Zakładu Patomorfologii.
- Modernizacja Zakładu Radioterapii – nowy akcelerator, modernizacja bunkra i wymiana tomografu do planowania teleradioterapii oraz zakup nowoczesnych systemów wspierających radioterapię.
- Drugi rezonans magnetyczny – zwiększenie dostępności do badań dzięki zakupowi nowego urządzenia i przystosowaniu pomieszczeń.
- Nowy tomograf komputerowy – wymiana wyeksploatowanego sprzętu oraz adaptacja infrastruktury.
- Nowoczesne aparaty diagnostyczne – m.in. USG, mammograf, urządzenia do medycyny nuklearnej (komora laminarna, system HPLC), sprzęt chirurgii robotycznej i myjnia-dezynfektor.
- Wymiana łóżek szpitalnych – nowe łóżka do hospitalizacji oraz do intensywnej terapii.
- Strefy pacjenta – specjalne przestrzenie wspierające komfort, prywatność i kontakt z rodziną podczas leczenia.
Wszystkie inwestycje mają zostać zrealizowane do czerwca 2026 roku.
– Czas jest ograniczony, więc część prac już rozpoczęliśmy. Pracownia endoskopii, budowa kolejnego akceleratora, rezonans magnetyczny – to przykłady elementów, które są niezbędne do rozwoju nowoczesnego leczenia onkologicznego – dyrektor BCO dr n. o zdr. Magdalena Borkowska.
JK
24@bialystokonline.pl