Podczas świąt pisaliśmy o tym, że informację nt. referendum nie dotarły do wszystkich mieszkańców Białegostoku, choć miało się to stać do 25 grudnia (więcej:
Referendum ws. lotniska. Nie wszyscy mieszkańcy dostali o nim informację).
Po publikacji dostaliśmy informację od czytelników, że prócz os. Białostoczek i Mickiewicza, o których wspominaliśmy, ulotki nie dotarły także na os. Centrum i Nowe Miasto. Organem odpowiedzialnym za poinformowanie mieszkańców był Zarząd Województwa Podlaskiego.
- My podpisaliśmy umowę z Pocztą Polską na rozniesienie tych informacji. Miały być one dostarczone do 25 grudnia. Nie mogę odpowiadać za nich, ale wydaje mi się, że opóźnienie wynikło przez ten trudny świąteczny okres - mówiła Urszula Arter, rzecznik urzędu marszałkowskiego.
Przedstawiciele Poczty Polskiej uważają jednak, że ulotki zostały rozniesione w terminie:
- Doręczanie druków w sprawie referendum rozpoczęliśmy 16 grudnia 2016 r. Od tego dnia sukcesywnie każdy listonosz doręczał je w swoim rejonie. Z naszych informacji wynika, że druki trafiły do wszystkich adresatów do 23 grudnia. Nie mamy pewności jednie co do trzech bloków na os. Białostoczek, dlatego podjęliśmy decyzję o ponownym doręczeniu druków do wszystkich adresatów w tych budynkach do 28 grudnia – mówi rzecznik prasowy Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.
Informacje Poczty odbiegają jednak od stanu faktycznego, skoro białostoczanie jeszcze 25 grudnia informacji tych nie otrzymali. Prawdą jest, że ulotki zostały doniesione w późniejszym terminie, ale np. na os. Mickiewicza pojawiły się dopiero 28 grudnia. Opóźnienie niby niewielkie, ale biorąc pod uwagę, że zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony w urzędzie gminy najpóźniej do 27 grudnia, mogło wywołać pewne problemy.
Gdyby ktoś nie dostał informacji, przypominamy, że referendum ws. budowy regionalnego portu lotniczego zostanie przeprowadzone w dniu 15 stycznia w godz. od 7.00 do 21.00. Głosuje się przez postawienie znaku X w kratce oznaczonej słowem TAK, jeśli jest się za wybudowaniem lotniska lub w kratce obok słowa NIE, jeśli jest się przeciwko.
Osoby uprawnione do udziału w referendum, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także osoby posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 9 stycznia.