Referendum w Supraślu. Czy powstanie gmina Grabówka?
W niedzielę (24.05) mieszkańcy gminy Supraśl głosują nie tylko w wyborach prezydenckich. Trwa tam również referendum ws. odłączenia się kilku wsi.
suprasl.pl
Głosowanie w referendum trwa w tych samych godzinach, co wybory prezydenckie, odbywa się również w tych samych budynkach, choć w oddzielnych komisjach.
Mieszkańcy odpowiadają w nim na pytanie Czy jest Pan/Pani za podziałem Gminy Supraśl poprzez wydzielenie z części Gminy Supraśl nowej gminy – Gminy Grabówka w granicach wyznaczonych przez obręby ewidencyjne: Zaścianki, Sobolewo, Grabówka, Henrykowo, Sowlany, obejmującej miejscowości: Zaścianki, Sobolewo, Krasny Las, Majówka, Zielona, Izoby, Stary Majdan, Grabówka, Henrykowo, Drukowszczyzna, Sowlany, a tym samym za wystąpieniem przez Radę Miejską w Supraślu z wnioskiem do ministra właściwego do spraw administracji publicznej za pośrednictwem wojewody o wydanie przez Radę Ministrów stosownego rozporządzenia w powyższej sprawie?
Referendum przeprowadzane jest w ramach obligatoryjnych konsultacji z mieszkańcami. Jego wynik nie będzie jednak wiążący, a jedynie opinią. Ostatecznie o podziale gminy - na wniosek radnych - zadecyduje rząd.
Zwolennicy utworzenia gminy Grabówka chcą podziału, bo uważają, że na ich terenie władze Supraśla nie inwestują. Jednocześnie podnoszą, że to właśnie mieszkańcy z Grabówki i okolic przynoszą istniejącej gminie najwięcej dochodów z podatków. Zwolennicy i przeciwnicy podziału walczą ze sobą nie tylko na argumenty. W prokuraturze obie strony złożyły wzajemne doniesienia o łamaniu prawa.
W tej chwili w gminie Supraśl mieszka 14,5 tys. osób, z czego 7,5 tys. na terenach, gdzie może powstać nowy samorząd. Gmina Grabówka istniała w okresie PRL.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl