Zdrowie

Wróć

Recepta elektroniczna - wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

2022-10-04 12:43:30
Recepty elektroniczne są rewolucyjnym rozwiązaniem dostosowanym wprost do zmieniającego się w szybkim tempie świata. W dobie globalizacji internetu oraz globalizacji działalności e-recepty, recepty elektroniczne w krótkim czasie zaadaptowały się jako nowe rozwiązanie do przypisywania leków dla pacjentów. Obowiązek wystawiania tzw. e-recept w Polsce wszedł w życie w dniu 8 stycznia 2020 roku, od kiedy recepty online stały się codziennością. 
Jak działają recepty elektroniczne? 

E-recepta jest unowocześnioną wersją tradycyjnej recepty papierowej. Działanie jest identyczne w przypadku obu form. Recepta elektroniczna tak samo jak tradycyjna musi zostać wypisana przez lekarza posiadającego odpowiednie uprawnienia. Proces realizowania recepty jest bardzo podobny. Główną różnicą jest konieczność podania numeru PESEL pacjenta oraz kodu recepty wystawionej przez lekarza.

Nie oznacza to jednak, że recepty tradycyjne całkowicie wyszły z użycia. Wykorzystanie tradycyjnej metody wystawiania recept jest charakterystyczne dla starszych pacjentów, dla których nowoczesne rozwiązania stanowią ogromne wyzwanie. 

Sam zamysł obowiązku wystawiania recept elektronicznych wynika bezpośrednio z konieczności ograniczenia nielegalnych praktyk w formie wystawiania tak zwanych lewych recept. Fałszywie wystawione recepty, wykorzystywane przez ich posiadaczy prowadziły do niekontrolowanego obrotu bądź spożywania farmaceutyków bez wiedzy i zgody lekarza.

Zastosowanie recept elektronicznych jest łatwym i szybkim sposobem na przepisanie pacjentom niezbędnych dla nich leków. Pomaga to również zmniejszyć liczbę błędów występujących podczas realizowania recept. 

W jaki sposób zrealizować receptę elektroniczną?

Wraz z wejściem w życie zmian unowocześniających proces wystawiania i realizacji recept, pojawiły się liczne pytania, m.in. jak zrealizować receptę elektroniczną, w jakiej aptece zrealizować posiadaną receptę, jak otrzymać receptę elektroniczną? Odpowiedź na te pytania jest niezwykle prosta. W dalszej części artykułu postaramy się przybliżyć Państwu najważniejsze informacje dotyczące recept elektronicznych. 

Jak otrzymać receptę elektroniczną? W celu otrzymania recepty elektronicznej należy udać się na wcześniej umówioną wizytę do lekarza. Podczas wizyty i badania lekarz określi, jakie leki będą niezbędne dla pacjenta. Następnie na podstawie swojej wiedzy, lekarz przypisze określone farmaceutyki. Przy wystawieniu recepty elektronicznej pacjent od razu powinien otrzymać wiadomość sms lub e-mail (w zależności od preferowanej formy) z kodem do realizacji recepty. Takie rozwiązanie jest dostępne dla posiadaczy Internetowego Konta Pacjenta. Lekarze zazwyczaj zapisują lub drukują kod na osobnej kartce, jeśli pacjent o to poprosi lub nie posiada wyżej wspomnianego konta. Nie ma więc obaw, że kod do recepty zginie i pacjent pozostanie bez dostępu do potrzebnych leków. 

Kolejnym krokiem jest realizacja recepty elektronicznej. Pacjent po otrzymaniu czterocyfrowego kody z receptą może udać się do każdej apteki lub punktu leczniczego. W związku z ustawowo nałożonym obowiązkiem wystawiania recept elektronicznych każda apteka i każdy punkt leczniczy mają obowiązek realizowania e-recept. Podczas realizacji recepty elektronicznej w aptece, należy podać otrzymany kod oraz numer PESEL.

Od wystawienia recepty elektronicznej przez lekarza pacjent ma 365 dni na jej realizację. Wyjątki od tej reguły dotyczą antybiotyków (7 dni od daty wystawienia recepty), leków odurzających i psychotropowych (30 dni od daty wystawienia recepty), preparatów immunologicznych (120 dni od daty wystawienia recepty). Ponadto istnieje możliwość wykupienia tylko części leków znajdujących się na recepcie, jeśli tak zdecyduje pacjent. W takim przypadku recepta zostanie oznaczona jako zrealizowana częściowo, a pacjent będzie mógł zrealizować ją w dowolnym czasie nieprzekraczającym roku od daty jej wystawienia. Ważne jest, aby pamiętać, że realizacja już rozpoczętej recepty będzie możliwa wyłącznie w tej samej aptece lub punkcie leczniczym. Warto o tym pamiętać decydując się na częściową realizację recepty z dala od miejsca zamieszkania. 

Recepta elektroniczna bez wychodzenia z domu? Tak, to możliwe 

Po szczegółowym zapoznaniu się z mechanizmem działania e-recept pojawia się pytanie, czy koniecznym jest fizyczna wizyta u lekarza? Rozwiązaniem szczególnie popularnym podczas pandemii COVID-19 było stosowanie tzw. teleporad. Umożliwiało to bezkontaktową konsultację z lekarzem i przypisanie niezbędnych leków bez wychodzenia z domu. 

Obecnie to rozwiązanie staje się coraz rzadziej stosowane i ustępuje tradycyjnym wizytą u lekarza. Dzięki temu pacjent może liczyć na fachową pomoc oraz dokładne badanie, które nie skupia się wyłącznie na przedstawieniu symptomów chorobowych. 

Co, jeśli pacjent zażywa jeden lek od wielu lat i nie chce tracić czasu na czekanie w kolejce wyłącznie po receptę? Optymalnym rozwiązaniem są recepty on-line, poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem. Takie rozwiązanie oferują portale pokroju e-recepta.net. Receptę możemy otrzymać bez wychodzenia z domu, co jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów potrzebujących dostępu do leków oraz sprawnej konsultacji medycznej z lekarzem. 

Pamiętajmy o jednej istotnej rzeczy. Specjalista ma prawo odmówić nam wystawienia e-recepty, nawet jeżeli zapłaciliśmy za konsultacje. To lekarz decyduje bowiem, czy potrzebujemy danego leku.

Realizacja recepty wystawionej z wykorzystaniem konsultacji online przebiega dokładnie tak samo, jak w przypadku recepty elektronicznej wystawionej przez lekarza podczas tradycyjnej wizyty. Apteki realizują ją w ten sam sposób. Recepty online również można realizować w części lub w całości.

Zastosowanie recept elektronicznych wiąże się z szeroką gamą pozytywnych zastosowań. Dzięki możliwości realizacji kodu nie trzeba martwić się o zgubiona receptę. Korzystanie z recept elektronicznych spotkało się z wyjątkową akceptacją już w pierwszych miesiącach stosowania tego rozwiązania. 
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]