Zdrowie

Wróć

RCKiK w Białymstoku apeluje o pomoc. Krew jest pilnie potrzebna

2016-08-24 07:51:15
W podlaskich bankach krwi brakuje niezastąpionego leku, którego źródłem jest każdy z nas. Chętni, którzy chcą się nim podzielić, będą mieli ku temu świetną okazję, bowiem specjalny ambulans pojawi się w najbliższych dniach w Białystoku.
RCKiK w Białymstoku/FB
Po raz kolejny w Białymstoku pojawi się Krwiobus. Mobilny punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie stacjonował w czwartek (25.08) na Rynku Miejskim w godz. 14.30-18.00 oraz w sobotę (27.08) na Rynku Kościuszki w godz. 11.00–17.00.

RCKiK informuje, że poszukiwane są osoby z grupami: 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-, AB Rh- oraz AB Rh+. Oznacza to, że brakuje krwi z niemal wszystkich grup.

- RCKiK w Białymstoku na bieżąco realizuje zamówienia na krew ze szpitali, mamy bezpieczne stany magazynowe. Dzięki ofiarności honorowych dawców krwi nikomu w regionie nie zabrakło tego cennego leku. Okres wakacyjny to jednak zawsze czas zwiększonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. W związku z tym przypominamy się honorowym dawcom, dzwoniąc i wysyłając sms-y z prośbą o oddanie krwi – mówi dr n. med. Anna Małgorzata Chabowska, kierownik Sekcji Marketingu i Promocji RCKiK w Białymstoku.

Krew oddać może każda osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 65. roku życia. Musi ona być zdrowa i ważyć nie mniej niż 50 kg.

Warto pamiętać, że regularne oddawanie krwi to dobra okazja dla dawców, by zadbać o własne zdrowie, gdyż przed każdą kwalifikacją przechodzą oni szczegółowe badania lekarskie.

Kobiety mogą dzielić się krwią nie częściej niż 4 razy w roku, natomiast mężczyźni - nie częściej niż 6 razy. Minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Każda osoba ma prawo zrezygnować z oddawania krwi. Po jej oddaniu może też przekazać informację, że krew nie nadaje się do przetoczenia.

Po zakończeniu procesu dawca powinien pozostać co najmniej kilka minut w pozycji półleżącej, a następnie siedzącej. W trakcie i po jego zakończeniu każda osoba znajduje się pod opieką przeszkolonego personelu medycznego, który określa, czy stan ogólny donatora krwi pozwala na opuszczenie ambulansu. Na podsumowanie przekazywany jest poczęstunek.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl