Rasistowski atak i rozbój z wiatrówką. Jest wyrok
Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy wyrok skazujący mężczyznę, który dopuścił się brutalnego rozboju i publicznego znieważenia na tle rasowym. Sprawca, działający w warunkach wielokrotnej recydywy, groził pracownikowi wiatrówką i ukradł 30 tys. złotych, a wcześniej zaatakował właściciela lokalu, domagając się wydania kebaba.
Pexels
W dniu 8 lipca 2025 roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku wydał wyrok w głośnej sprawie karnej dotyczącej mężczyzny oskarżonego o szereg przestępstw, w tym usiłowanie rozboju, rozbój z użyciem pistoletu pneumatycznego oraz znieważenie pokrzywdzonego z powodu jego przynależności rasowej.
Do zdarzeń doszło w jednym z lokali gastronomicznych serwujących kebab. Oskarżony, który działał w warunkach tzw. wielokrotnej recydywy, wszedł do baru i zażądał wydania kebaba wartego 25 złotych. Gdy spotkał się z odmową, zaatakował właściciela lokalu – obywatela Bangladeszu – uderzając go w szyję. Dodatkowo kierował w jego stronę wulgarne i rasistowskie obelgi. Dzięki stanowczej reakcji personelu oraz klientów, napastnikowi nie udało się zrealizować swojego celu. Za usiłowanie rozboju Sąd wymierzył mu karę 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, natomiast za publiczne znieważenie pokrzywdzonego na tle rasowym zasądzono karę 3 miesięcy więzienia, stosując przepis art. 257 Kodeksu karnego.
Tego samego wieczoru, zaledwie kilka godzin później, ten sam mężczyzna dopuścił się kolejnego przestępstwa. Wrócił do baru, tym razem grożąc pracownikowi użyciem wiatrówki przypominającej broń palną. Wykorzystując element zastraszenia, wyrwał mu z kieszeni znaczną sumę pieniędzy – 30 tysięcy złotych, działając na szkodę właściciela lokalu. W toku postępowania biegli ustalili, że użyty przedmiot był pistoletem pneumatycznym, który nie spełnia kryteriów definicji broni palnej w rozumieniu prawa karnego. Z tego względu czyn został zakwalifikowany jako rozbój w formie podstawowej, przewidziany w art. 280 § 1 k.k. Za to przestępstwo sąd wymierzył oskarżonemu karę 4 lat pozbawienia wolności.
Sędzia sprawozdawca podkreślił, że zarzuty apelacji wniesione przez obrońcę skazanego nie zasługiwały na uwzględnienie. Sąd Apelacyjny w pełni podzielił ocenę dowodów dokonaną przez sąd I instancji i uznał ją za rzetelną oraz zgodną z prawem. W drugiej instancji dokonano jedynie niewielkich korekt opisów czynów, precyzując okoliczności związane z przebiegiem ataków i zachowaniem sprawcy.
Ostatecznie kary jednostkowe orzeczone za poszczególne przestępstwa oraz kara łączna w wymiarze 5 lat pozbawienia wolności pozostały niezmienione. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Decyzja sądu stanowi jasny sygnał, że przestępstwa z użyciem przemocy i motywowane uprzedzeniami rasowymi będą traktowane z należytą surowością, zwłaszcza w przypadku sprawców wielokrotnie karanych.
MW
24@bialystokonline.pl