Raport panika oparty jest na motywach Dziennika panicznego Rolanda Topora i tekstach własnych artysty - Arti Grabowskiego.
Arti Grabowski jest doktorem habilitowanym sztuki, malarzem, performerem, aktorem i reżyserem teatralnym. Nie cacka się z widzem. Zabija czujność przygodną interakcją, swobodnym stylem narracji, a potem niepostrzeżenie i z premedytacją wprowadza w zakłopotanie i co tu kryć, często zawstydza.
W swoim spektaklu Raport Panika Grabowski obnaża hipokryzję, wyprowadzając widza na manowce stereotypowych przywar i fobii. Rozprawia się z dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami. Szuka źródeł narodowych infekcji, ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem, oczywiście dając przestrzeń do śmiechu i rozluźnienie akcji, a to dlatego, że artysta po prostu lubi wciągać publiczność w swoją grę i robi to z łatwością.
Raport Panika został nagrodzony Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego za najlepszy spektakl na OFF Kontrapunkcie w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Finalista 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF.
Dr hab. Arti Grabowski urodził się w 1977 r., jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser teatralny. Zajmuje się również sztuką wideo oraz instalakcją.
Występował na festiwalach sztuki performance, biennale oraz przeglądach sztuki w różnych zakątkach świata. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz kilku wystaw o zasięgu międzynarodowym: Kwiaty Zła, Stan zagrożenia.
Wyreżyserował monodramy: Kamica79 oraz W zawieszeniu. Współpracował z poznańskim teatrem Porywacze ciał, z którym zrealizował pięć spektakli; Teatrem Brama oraz Stowarzyszeniem Fort Sztuki.
Pod powyższym żabotem: Arti to nieskrępowana ograniczeniami, dualistyczno-periodyczna osobowość twórcza. Nomadyczne, niesubordynowane zwierzę uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Społecznik, pasjonat biegów górskich oraz wszelakich aktywności psychofizycznych. Lubieżnik kulturalny, furiat faszerowany romantyzmem i cynicznym pietyzmem. Miłośnik minimalizmu, artystycznych przewyższeń, kulinarnych przeciążeń, nietuzinkowych fetyszy, herbaty matchy, oplątw, obrzęków, a nade wszystko nosaczy sundajskich.
Spektakl odbędzie się w sobotę (22.01), o godz. 17:30 w Nie Teatrze.
Można wygrać zaproszenia na Raport panika:
KONKURS