Raport Kościół w Polsce: najmniej katolików na Podlasiu, spada religijność u młodych
Archidiecezja drohiczyńska ma najmniej, w skali kraju, wiernych przypadających na jednego księdza. Poza tym rośnie liczba apostazji a Kościół jako wspólnota i instytucja zbiera coraz więcej negatywnych opinii - tak wynika z najnowszego raportu Kościół w Polsce.
Dorota Mariańska
Liczba wierzących
Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała najnowszy raport poświęcony religijności Polaków. Z opracowania Kościół w Polsce wynika m.in., że statystycznie najwięcej wiernych na jednego księdza przypada w diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej (1507), legnickiej (1440) i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (1433). Z drugiej strony - najmniej w diecezji drohiczyńskiej (640), archidiecezji przemyskiej (649) i diecezji tarnowskiej (650).
Dowiadujemy się również, że najwyższy odsetek katolików mieszka w diecezjach sandomierskiej i łowickiej (99,7% ogółu ludności) oraz tarnowskiej (99,5%). Najmniejszy zaś w drohiczyńskiej (72,5%), warszawsko-praskiej (78,9%) i archidiecezji białostockiej (81,1%). Do tego ciągu 3 lat odsetek katolików w największych miastach w Polsce zmniejszył się niemal o 4 punkty procentowe.
Częściej wierzą kobiety, wśród których jest 14,4% głęboko wierzących i 70,3% wierzących, a jedynie 2,1% niewierzących – wśród mężczyzn te liczby wynoszą odpowiednio 7,6%, 68,8% i 4%.
Z raportu wynika także, że procent głęboko wierzących wyraźnie rośnie z wiekiem (od 4,8% wśród najmłodszych 16-24 lata, do 28,9% dla najstarszych, powyżej 75 lat).
Apostazja i moralność
Autorzy opracowania wskazują też, że w ostatnich latach pojawiło się nowe zjawisko – oficjalne akty apostazji. W 2010 r. było ich 459 i z każdym rokiem dochodzą kolejne. W raporcie podkreślono, że w skali całego społeczeństwa jest to niewielka liczba, choć zwraca uwagę sam fakt pojawienia się osób chcących oficjalnie zerwać z Kościołem. Takich aktów znacznie częściej dokonują osoby młodsze.
Do tego maleje grupa tych, którzy deklarują zgodne z nauczaniem Kościoła postawy moralne, szczególnie w sferze etyki seksualnej. Przykładowo jedynie ok. 20% wiernych uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem.
Młodzież nie jest zainteresowana
Co więcej, młodzież coraz rzadziej uczestniczy w praktykach religijnych. Wśród studentów za wierzących i praktykujących uważa się 30,1%, a za niepraktykujących – 18,5% Aż 50,7% studentów deklaruje, że Kościół nie jest dla nich żadnym autorytetem. Autorzy raportu szacują, że jeśli trend spadku religijności wśród młodych się utrzyma, grozi to zatrzymaniem w dużej mierze międzypokoleniowego przekazu wiary, który zawsze dotąd był zjawiskiem normalnym w Polsce.
Poza tym coraz więcej osób zaczyna oceniać Kościół negatywnie. W grudniu 2020 r. pozytywnie oceniło Kościół 41% badanych, a w styczniu 2021 r. – 46%. Wcześniej dobre zdanie o Kościele miało ok. 55-60% badanych.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl