Aktualności

Wróć

Ranking rozwoju miast. Jak wypadł Białystok?

2021-05-12 11:57:04
Firma Arcadis opublikowała najnowszy Ranking Polskich Miast Zrównoważonych. Jego autorzy wzięli pod uwagę 50 największych miast i ocenili je w trzech obszarach: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Na 1. miejscu uplasowała się stolica Polski.
Malwina Witkowska
Klasyfikacja ogólna

Pozycję lidera w klasyfikacji ogólnej II edycji rankingu utrzymuje Warszawa. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął Toruń, a trzecie - Zielona Góra. 

Wysokie lokaty w klasyfikacji ogólnej zajmują miasta zlokalizowane we wschodniej części kraju: Rzeszów (4. miejsce), Lublin (10. miejsce) i Białystok (11. miejsce). Według autorów rankingu, miejsca uzyskane przez te miasta stanowią potwierdzenie, że Wschód Polski dynamicznie się rozwija, stanowiąc coraz atrakcyjniejsze miejsce do życia i pracy.

Stosunkowo wysokie pozycje zajęły także miasta mniejsze pod względem liczby ludności m.in. Suwałki (14. miejsce) czy Siedlce (17. miejsce).

Jeżeli chodzi o podlaskie miasta, to zarówno Białystok, jak i Suwałki podskoczyły w rankingu względem roku 2018. Wówczas w klasyfikacji ogólnej plasowały się kolejno na miejscu 14. oraz 25.

Społeczeństwo, gospodarka i środowisko

Kategoria Środowisko koncentruje się na m.in.: dobrej jakości powietrza czy obecności zieleni w strukturze miejskiej.

Kolejny badany obszar jakim jest Społeczeństwo to ocena przede wszystkim jakości życia obecnie oraz w perspektywie dla przyszłych pokoleń. W badaniu wzięto pod uwagę takie czynniki jak: dostęp do opieki zdrowotnej, edukacja czy aktywność społeczna mieszkańców.

Natomiast obszar Gospodarki to ocena kondycji ekonomicznej miasta oraz sytuacji na rynku pracy.

W przypadku wielu miast można zauważyć zbieżność pomiędzy wynikami dwóch obszarów: Społeczeństwa i Gospodarki. Do grona miast, które osiągnęły wysokie wyniki w tych dwóch obszarach uzyskując jednocześnie niższe miejsca w obszarze Środowiska należą m.in.:
- Warszawa - Społeczeństwo 1. miejsce, Środowisko 42. miejsce, Gospodarka 1. miejsce;
- Kraków - Społeczeństwo 2. miejsce, Środowisko 50. miejsce, Gospodarka 6. miejsce;
- Poznań - Społeczeństwo 3. miejsce, Środowisko 36. miejsce, Gospodarka 4. miejsce;
- Rzeszów - Społeczeństwo 4. miejsce, Środowisko 21. miejsce, Gospodarka 8. miejsce;
- Lublin - Społeczeństwo 5. miejsce, Środowisko 20. miejsce, Gospodarka 13. miejsce;
- Wrocław - Społeczeństwo 6. miejsce, Środowisko 41. miejsce, Gospodarka 3. miejsce.

W przypadku miast z województwa podlaskiego, Białystok zajął 8. miejsce w kategorii Społeczeństwo, 14. miejsce w Środowisku oraz 18. miejsce w kategorii Gospodarka.

Jeżeli chodzi o Suwałki, w Społeczeństwie uplasowały się na 21. miejscu, w kategorii Środowisko uzyskały 7. pozycję, natomiast w Gospodarce znalazły się na 21. miejscu.

Zrównoważony rozwój w niewielu miastach

Nasilające się procesy urbanizacyjne sprawiają, że sposób w jaki miasta są zarządzane i zagospodarowywane ma ogromne znaczenie w wymiarach społecznym, gospodarczym oraz środowiskowym. Wyniki rankingu pokazują, że większość miast zajmujących najwyższe pozycje w klasyfikacji ogólnej osiągnęło znacznie słabsze wyniki w obszarze środowiska w porównaniu do dwóch pozostałych obszarów - czytamy w podsumowaniu rankingu.

Natomiast niewiele miast osiąga równowagę pomiędzy trzema obszarami zrównoważonego rozwoju. Wyjątki stanowią m.in.:
- Toruń - Społeczeństwo 12. miejsce, Środowisko 11. miejsce, Gospodarka 7. miejsce;
- Szczecin - Społeczeństwo 25. miejsce, Środowisko 29. miejsce, Gospodarka 25. miejsce;
- Konin - Społeczeństwo 25. miejsce, Środowisko 33. miejsce, Gospodarka 32. miejsce.

Analiza miała na celu sprawdzić poszczególne władze miejskie, jak w przeciągu ostatnich trzech lat radziły sobie w badanych trzech obszarach zrównoważonego rozwoju.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl