Zdrowie

Wróć

Rajd Polski Kobiet. Jedziemy po zdrowie!

2011-05-12 00:00:00
W czerwcu z Warszawy wyruszy niezwykły rajd samochodowy - pojadą w nim kobiece załogi. Wszystko po to, by zwrócić uwagę pań na potrzebę przeprowadzania specjalistycznych okresowych badań i leczenie chorób nowotworowych piersi oraz raka szyjki macicy. To pierwsza taka inicjatywa.
materiały organizatora
Jej pomysłodawczynią jest Krystyna Backiel, prezes Fundacji Teraz Kobiety. Skąd taki pomysł? - Nie tak dawno zmarła moja koleżanka, znacznie ode mnie młodsza, matka dwójki dzieci - opowiadała na konferencji prasowej zorganizowanej w Klinice Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Zmarła, bo nie przeprowadzała badań profilaktycznych. Doszliśmy więc do wniosku, że trzeba użyć wszelkich narzędzi, by uratować tyle kobiet, ile się da.

Dotychczasowe działania nie były wystarczająco skuteczne. Chodziło więc o przeprowadzenie nietypowej akcji. A taką jest właśnie rajd samochodowy, w którym pojadą kobiety. Tego rodzaju impreza wzbudza zainteresowanie.

Krystyna Backiel podkreśla, że zależy jej na zmianie nastawienia kobiet do przeprowadzania badań profilaktycznych. Kobiety nie badają się, bo boją się dowiedzieć, że są chore.
- Warto robić badania po to, by dowiedzieć się, że jesteśmy zdrowe - przekonuje inicjatorka Rajdu Polskiego Kobiet.

Marzena Juczewska, dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii, informuje, że statystyki zachorowań na nowotwór raka piersi, najczęstszego nowotworu u kobiet, są przerażające i mimo postępu wiedzy, nie poprawiają się. W 2009 roku pojawiło się w Polsce ponad 13 tys. nowych zachorowań, rocznie ponad 5 tys. kobiet umiera. Drugi problem to rak szyjki macicy, na który codziennie na świecie umiera 630 kobiet, w Polsce - 5. W ciągu ostatnich 40 lat te wskaźniki wprawdzie się poprawiły, jednak na raka szyjki macicy zapadają coraz młodsze kobiety.

Inicjatywa Fundacji Teraz Kobiety ma zwrócić uwagę na kluczowe znaczenie profilaktyki. Trzydniowy rajd wyruszy 17 czerwca z Warszawy i przejedzie m.in. przez Łomżę i Tykocin. Jego finał zaplanowano w Białymstoku na 19 czerwca (meta na Trakcie Choroskim). W tych miastach staną mammobusy, w których będzie można zrobić bezpłatną mammografię. Będą również wykonywane badania krwi i cytologia oraz udzielana pomoc psychologiczna. W rajdzie weźmie udział kilka kobiet będących w trakcie leczenia onkologicznego oraz załogi, w których kobiety przeszły choroby nowotworowe. Wszystkie panie chcą pokazać wolę życia i walki o zdrowie.

Szczegółowe informacje na temat rajdu, jego program i trasę można znaleźć na stronie http://rajd-polski-kobiet.pl.
andy