Aktualności

Wróć

Rail Baltica. Powstał kolejny wiadukt nad torami [ZDJĘCIA]

2024-02-11 15:23:20
Coraz więcej prac w ramach inwestycji Rail Baltica zbliża się ku końcowi lub zostało już zrealizowanych. Jedną z nich jest wiadukt nad torami w gminie Szepietowo.
Paweł Mieszkowski / PKP PLK S.A.
Mieszkańcy gminy Szepietowo zyskali kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie drogi z torami na trasie Warszawa Białystok, a dokładniej przy przystanku kolejowym Szymbory. Inwestycja za 25 milionów złotych, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze wsparciem unijnego instrumentu CEF Łącząc Europę, bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo i poprawia komunikację.

[zdjecie]95126[/zdjecie]

Nowy wiadukt nad torami linii kolejowej Warszawa – Białystok powstał w sąsiedztwie przystanku Szymbory. Mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą bezpiecznie przejść i przejechać na drugą stronę torów, bez konieczności czekania przed zamkniętymi rogatkami przejazdu kolejowo-drogowego. Wiadukt nad linią kolejową i równoległymi drogami ma 95 metrów długości i jezdnię o szerokości 7 metrów, po jednym pasie w każdą stronę. Piesi korzystają z chodnika, natomiast rowerzyści – z przygotowanej dla nich ścieżki.

- Wiadukt to element większej całości – wraz z dwupoziomowym skrzyżowaniem zbudowano około 1 km dróg dojazdowych. Na przystanku kolejowym mieszkańcy korzystają z nowych peronów, a wygodne łączenie podróży pociągiem i samochodem umożliwia budowa parkingu na 42 miejsca, w tym 2 dla niepełnosprawnych - informuje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

[zdjecie]95127[/zdjecie]

Inwestycja na polskim odcinku międzynarodowej linii Rail Baltica jest kontynuowana. Prace prowadzone w gminie Szepietowo przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawiają dostęp do kolei, usprawniają także lokalny transport.

Na stacji w Szepietowie podróżni korzystają z dwóch nowych peronów oraz przejścia podziemnego. Zakres robót na terenie gminy zakłada także przebudowę i budowę ponad 18 km dróg, w tym ulicy Kolejowej w Szepietowie. Bezpieczeństwo ruchu kolejowego i samochodowego zwiększy łącznie sześć bezkolizyjnych skrzyżowań, z których gotowe są już cztery: w ciągu drogi krajowej nr 66, we wsi Średnica-Maćkowięta (jeden nowy, jeden przebudowany) oraz nowo oddany do użytku, przy przystanku Szymbory.

[zdjecie]95128[/zdjecie]

Łącznie na podlaskim odcinku linii Rail Baltica Czyżew – Białystok powstanie 25 dwupoziomowych skrzyżowań – wiaduktów i tuneli. Po oddaniu do użytku wiaduktu w Szymborach w budowie pozostaje 13 obiektów, z których większość jest na ukończeniu.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok. Wartość prac to prawie 3,4 miliarda złotych. Ich zakończenie zaplanowano na ten rok. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF Łącząc Europę – (Connecting Europe Facility – CEF).

[zdjecie]95129[/zdjecie]
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl