Aktualności

Wróć

Radni wystosowali stanowisko do rządu ws. statusu metropolii dla Białegostoku

2012-05-18 00:00:00
Na nadzwyczajnej sesji białostoccy radni opracowali stanowisko, w którym sprzeciwiają się pozbawieniu naszego miasta przez rząd statusu metropolii.
J. Trojanowski
Stanowisko rady miejskiej dotyczy projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. W dokumencie opracowanym przez sejmową komisję znalazł się zapis o istnieniu 10 polskich metropolii - miast liczących ponad 300 tys. mieszkańców. Z działającego stowarzyszenia Unii Metropolii Polskich w Koncepcji pominięto Rzeszów i Białystok. Nam zabrakło 5 tys. zameldowań, by sztywno ustaloną granicę przekroczyć.

W naszym przekonaniu ta decyzja może mieć negatywny wpływ na możliwości rozwojowe Białegostoku i całego regionu - czytamy w stanowisku radnych. Przyjęty przez nich dokument mówi, że Białystok jest pod każdym względem wiodącym ośrodkiem Polski północno-wschodniej i de facto pełni funkcje metropolitalną dla tego obszaru Polski. To kulturalna, akademicka i gospodarcza stolica regionu. Dlatego Rada Miejska Białegostoku zwraca się do Prezesa Rady Ministrów i Rządu RP o dokonanie zmian w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, które polegać będą na przyznaniu Miastu Białystok statusu ośrodka metropolitalnego - można znaleźć w stanowisku radnych.

Szansa, by status metropolii Białemustokowi przyznano jeszcze jest - sejm może w formie rezolucji odesłać Koncepcję do rządu. Posłowie będą obradować nad nią najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

W przyjętym przez białostockich radnych stanowisku znalazł się zapis z deklaracją wsparcia dla działań prezydenta Białegostoku i władz województwa zmierzających do: zwiększenia liczby mieszkańców, także poprzez rozszerzenie granic miasta, rozwoju potencjału naukowo-dydaktycznego uczelni, budowy regionalnego lotniska w pobliżu Białegostoku, wzmocnienia siły gospodarczej naszego miasta oraz rozwoju potencjału kulturalno-artystycznego z uwzględnieniem wielokulturowego dziedzictwa.
E.S.