Międzynarodowe Targi Książki to dla wielu odwiedzających okazja, by zdobyć autograf znanego pisarza. W sobotę rozdawali je m.in. Adam Wajrak czy Mariusz Szczygieł. Właśnie na białostockich targach ogólnopolską premierę miała książka Szczygła Projekt: prawda.
Prawda nie musi być absolutna
- To nietypowa książka - stwierdził prowadzący spotkanie Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny magazynu literackiego Książki.
Jest swoistym kolażem prawd, które reporter zbiera w różnych miejscach świata, tekstów z własnego i cudzego życia oraz fragmentu powieści Stanisława Stanucha Portret z pamięci.
Skąd pomysł na taką formę książki? Mariusz Szczygieł opowiedział, że gdy był w Nowym Jorku, zobaczył starą kamienicę, na którą dobudowano nowoczesny wieżowiec. Pomyślał: dlaczego tak nie zrobić z książką? W Projekcie: prawda umieścił więc fragment debiutanckiej powieści Stanisława Stanucha. Gdy ukazała się w 1959 r., jej autor był porównywany do Camusa czy Becketta. Powieść stanowiła psychologiczny monolog osoby, która upada moralnie. Po debiucie Stanuch napisał kilka książek, ale nie miał już tak fantastycznych recenzji.
Pytany o prawdę zawartą w tytule jego książki, Szczygieł odpowiadał:
- Prawda to jest to, co każdy ma na własny użytek. Prawda nie musi być absolutna. A czy leży pośrodku? - pytał retorycznie.
Przyznał, że skończył pisanie o Czechach (lubię być zaskakiwany), sypał anegdotami (nie tylko na temat wizyt w Czechach, ale i w Supraślu), wychodził do czytelników z mikrofonem i zachęcał do zadawania pytań.
Tańsze książki i rozmowy z czytelnikami
Targi Książki to także szansa na tańsze zakupy. Wydawnictwa oferowały książki najczęściej z 20-procentowymi rabatami, ale zdarzały się również większe obniżki.
- Bardzo lubimy przyjeżdżać na targi do Białegostoku - przyznała Agnieszka Łasek z Wydawnictwa Czarne. - To dla nas okazja do porozmawiania z czytelnikami. Wiele osób podchodzi do nas, dzieli się swoimi opiniami. Niewiele jest tego rodzaju kameralnych imprez - dodaje.
Na stoisku dostępna była książka Białystok. Biała siła, czarna pamięć Marcina Kąckiego (spektakl inspirowany reportażem z powodzeniem wystawił białostocki Teatr Dramatyczny - przyp. aut.).
- Książka znakomicie się sprzedaje - dodawała Agnieszka Łasek.
Targi w niedzielę
Dziś (24.04) ostatni dzień Międzynarodowych Targów Książki. O godz. 11.00 w sali kameralnej Opery rozpocznie się spotkanie z Katarzyną Tusk, autorką książki Elementarz stylu, o godz. 12.30 - z Maxem Cegielskim i fotografem Mikołajem Długoszem, autorami książki Wielki gracz. Ze Żmudzi na dach świata. Premierę będzie miała książka Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie Piotra Brysacza i Jędrzeja Morawieckiego. W 25 lat po rozpadzie ZSRR autorzy pytają o to, co dzieje się ze Wschodem przez ostatnie ćwierćwiecze. Początek spotkania o godz. 14.00. Zaplanowano także spotkania z Renatą Piątkowską, Dominiką Gwit oraz Marią Hawranek i Szymonem Pryszkiem (green room).
Na stoiskach wydawców książki podpisywać będą m.in. Michał Książek (laureat Nagrody Kazaneckiego) i Max Cegielski. Targi potrwają do godz. 16.00.
Ich organizatorami są: Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska i Białostocki Teatr Lalek. Patronujemy imprezie.
Program:
5. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku