Quo vadis w Rzymie. Muzyka polska we Włoszech
W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają intensywne przygotowania do nagrań oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Nagranie audio-video zostanie zaprezentowane w Rzymie w Teatrze Palladium.
Michał Heller/OiFP
Nagrania są realizowane w ramach projektu dofinansowanego z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Inspirująca oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Pierwotnie zakładano wykonanie utworu Nowowiejskiego na żywo z udziałem publiczności w Rzymie, jednak pandemia wymusiła modyfikację, więc zostanie dokonane nagranie utworu, a następnie jego projekcja odbędzie się we Włoszech.
Quo Vadis F. Nowowiejskiego to dzieło, które od czasu swojej premiery w 1907 r. zdobyło uznanie krytyków i publiczności zarówno w Europie, jak też na świecie. Inspiracją kompozytora do stworzenia utworu stała się powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, nie bez znaczenia była również podróż F. Nowowiejskiego do Rzymu - miejsca, gdzie rozgrywa się akcja utworu.
Orkiestrę i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomitych polskich solistów - Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojtek Gierlach (bas) - prowadzi wybitny włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Chór przygotowuje prof. Violetta Bielecka.
Wybitni artyści
Massimiliano Caldi jest wybitnym dyrygentem, mającym na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień. Jako jedyny Włoch zdobył nagrodę polsko-włoskiego miesięcznika Gazzetta Italia w 2018 r. za szczególne osiągnięcia w propagowaniu włoskiej muzyki w Polsce i polskiej muzyki we Włoszech.
- Quo vadis jest niedługą operą, ale jest ona bardzo skoncentrowana. Jest to pełna, głęboka muzyka. Może się spodobać ta opera we Włoszech. Jednak trudno będzie przekonać Włochów do przyjścia, bo lubią tylko tych bardziej znanych kompozytorów. Lubią tylko hity muzyczne. Co nie znaczy, że ta muzyka ma być nie wykonywana – powiedział Caldi.
Zaproszenie do udziału akurat tych solistów wiązało się z ich bogatym dorobkiem artystycznym i sukcesami na polskich i międzynarodowych scenach muzycznych. W 2016 artyści dokonali nagrania płytowego dzieła Quo Vadis wraz z Filharmonią Poznańską i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza – to nagranie zdobyło w 2018 roku Najwyższą Światową Nagrodę Fonograficzną ICMA.
- Praca nad tym utworem jest taka, jak muzyka i muzycy. Jeśli jest piękna muzyka, to jest i satysfakcja. Podchodzimy do tego z gorącym sercem, wszyscy się nawzajem napędzamy i dzielimy energią – stwierdziła Wioletta Chodowicz.
- Uwielbiam ten utwór, jest to przepiękna muzyka. Mamy tutaj połączenie wspaniałej literatury Sienkiewicza, powieści nagrodzonej Noblem i Nowowiejski wspaniale zobrazował te wszystkie idee, pomysły, treść. Jest to dzieło fenomenalne – mówił Wojtek Gierlach.
Projekt ma na celu promocję muzyki polskiej za granicą.
- Jest to duże wyzwanie, śpiewam partię św. Piotra, która jest wysoka, trudna, dramatyczna. Utwór po swojej premierze miał ponad 200 wykonań w całej Europie, był bardzo popularny. Jest to muzyka piękna, miejscami są rozwiązania harmoniczne, że my mamy jeden wielki dreszcz, który przechodzi przez ciało. Nowowiejski był organistą i miał zmysł do wstawiania akordów. Jest to utwór niedoceniany. Mamy nadzieję, że poprzez nasze nagrania, koncerty przywrócimy go trochę publiczności. Nie łatwy jest wykonawczo, bo potrzebny jest ogromny aparat: chór, organy, bardzo duża orkiestra. Ale warto podejmować wysiłek dla tej wspaniałej muzyki – podsumowuje Robert Gierlach.
Nagrane na DVD dzieło Quo Vadis będzie rozpowszechniane wśród włoskiej publiczności.
W drugiej części projektu, 25 października 30 osób z Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej wystąpi w Rzymie podczas koncertu z repertuarem polskich kompozytorów, m.in. Wojciecha Kilara czy Tadeusza Bairda.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl